fb pixel Prohibice k ničemu: Všem způsobila mnohem víc škody než užitku, ale naučila nás míchat drinky – G.cz
Vyhledávání

Prohibice k ničemu: Všem způsobila mnohem víc škody než užitku, ale naučila nás míchat drinky

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 86 skončila prohibice v USA, a to díky tomu, že byl ve státě Utah přijat 22. dodatek k ústavě, čímž byla překročena kvantitativní podmínka 75 % voličů v celém státě. Všichni samozřejmě víme, jaký vliv má prohibice na společnost, takže lidé paradoxně pili alkohol mnohem více, vzniklo mnoho ilegálních barů a zákaz distribuce a prodeje alkoholu navíc pomohl k rozmachu mafie. Jak to bylo vlastně s tou prohibicí?

Martin Miko
Martin Miko 5.12.2019, 11:18

Zákaz alkoholu nikdy nikomu neprospěl

Historie prohibice sahá až do dob starověku. Dokonce i v Chammurapiho zákoník zahrnuje zmínky o zákazu přístupu k alkoholu. Alkohol býval kdysi zakázán i v Číně nebo Egyptě na přelomu 10. a 11. století. V dobách Karla Velikého se víno sice pít mohlo, avšak ten, kdo byl přichycen opilý, byl potrestán zbičováním nebo musel být na pranýři. Ani to nepřimělo Francouzům si odepírat alkohol ve velké míře.

Co se týče USA, všichni známe příběhy ze 20. a 30. let minulého století, kdy v USA vládl Al Capone, jenže prohibice zde byla zaevidována už 200 let předtím, když byl ve státě Georgie zakázán prodej rumu a destilátů. Dodnes je známé, že se však zákon příliš neujal, protože ho nikdo nedodržoval, a proto se zákonodárci rozhodli jej zrušit po sedmi letech. Ta pozdější americká probihice trvala neuvěřitelných 13 let, během kterých se stalo mnoho zásadních věcí pro Spojené státy americké. Kromě negativních vlivů jako byl například vznik stínové ekonomiky a rozmachu mafie se podařilo například postavit mnhoo stovek kilometrů silnic a dálnic. Díky prohibici navíc bylo vynalezeno mnoho alkoholických koktejlů, které měly zakrýt barvu alkoholu. Prohibice však v celkovém součtu nikomu neprospěla. Stát přišel o mnoho peněz na daních a nelegálně pořízený alkohol byl v průměru dvakrát dražší než před prohibicí. Zároveň se zvýšil počet barů, a to v některých městech až trojnásobně.

Například v New Yorku se během pouhých pěti let zvýšil počet barů z třiceti tisíc na neuvěřitelných sto tisíc. Ukončení prohibice v USA mělo ještě jeden neblahý vliv. Znamenala totiž výrazné snížení příjmů pro mafii, takže se gangsteři rozhodli, že začnou prodávat tvrdé drogy ve velkém.

Prohibice u nás

Určitě se ptáte, jestli někdy byla prohibice i v České republice. V roce 2012 skutečně částečná prohibice v Česku proběhla. Tato událost se označuje jako metanolová aféra a zemřelo během ní celkem 47 Čechů a 3 Poláci. Další desítky lidí osleply nebo si vážně a trvale poškodily zrak. Podle této zdrcující události byl dokonce natočen dvoudílný televizní film Metanol, který detailně popisoval průběh celé aféry. V čem spočívala částečná prohibice? Šlo o zákaz prodeje, distribuce a vývozu lihovin s obsahem větším než 20 % alkoholu, což znamenalo, že jste si v hospodách a restauracích nemohli objednat například ani rum nebo vodku. Postupně byla prohibice naštěstí zmírněna a povolen byl prodej lihovin, který byl vyroben nejpozději 31. prosince 2011.

Když se ohlédneme do minulosti, tak v dobách Československa byl zakázaný prodej alkoholu a vína během voleb. Tento zvyk byl zachován i několik let po pádu totalitního režimu, a ještě v roce 1992 v rámci parlamentních voleb si lidé mohli koupit v hospodě pouze desetistupňové pivo. V roce 1994 zas bylo rozhodnuto o prohibici během komunálních voleb v Praze.

Podobné články

Doporučujeme

Další články