Kauza Metanol v 5 přehledných bodech: připomínáme největší hromadnou otravu alkoholem v historii Česka

Česká televize v neděli uvedla první ze dvou dílů filmu Metanol, pokračování bude následovat na konci tohoto týdne. Jak napovídá název, televizní snímek popisuje průběh kauzy Metanol, největší hromadné otravy alkoholem v historii Česka. Do oběhu se dostalo pančované pití, což si vyžádalo skoro padesát mrtvých, přes sto vážně postižených a znamenalo to prohibici. Tady je několik bodů a čísel, které si v této záležitosti stojí za to připomenout.

Zabiják alkohol

Byl rok 2012, začátek září, těsně po konci letních prázdnin, když z Havířova přišla zpráva o smrti člověka způsobená otravou alkoholem. Byla to první oběť tzv. kauzy metanol. Ta na dlouhou dobu ochromila české politiky, záchranáře i pijáky a vyžádala si několik desítek lidských životů.

Na počátku všeho stál vypočítavý nápad a touha po zisku za každou cenu. Jistý Rudolf Fian a majitel firmy na výrobu autokosmetiky Carlogic Tomáš Křepela vymysleli, jak vydělat víc na alkoholové směsi, kterou tajně prodávali bokem. Smíchali 5 tisíc litrů etanolu a stejné množství jedovatého metanolu. Smrtící koktejl pak nabídli obchodníkovi s černým alkoholem Jiřímu Vaculovi. Ten z části mixu vyrobil rum a vodku a zbytek rozprodal menším překupníkům.

Výsledkem bylo 15 tisíc litrů pančovaného alkoholu v oběhu. Několik dní po smrti prvního otráveného zřídila vláda krizový štáb a ministerstvo zdravotnictví zakázalo stánkový prodej nápojů s obsahem alkoholu nejprve nad 30, pak už i jen nad 20 procent. Zákaz prodeje českého alkoholu se v následujících měsících rozšířil i do Polska a na Slovensko, u nás byla vyhlášena prohibice, která byla zmírněna koncem září, kdy se směl prodávat alkohol vyrobený před 31. prosincem 2011.

Kromě mrtvých otrávených se řada obětí potýká s trvalými následky, například se ztrátou zraku. Další detaily spojené s metanolovou kauzou jsme sepsali v přehledných bodech...

1. Celkový počet obětí: 117 otrávených a 48 mrtvých (v období od září 2012 do února 2017)

2. Množství pančovaného alkoholu: 15 tisíc litrů

3. Množství stále nevypátraného pančovaného alkoholu: 2 tisíce litrů

4. Počet obviněných v kauze Metanol: přes 70

5. Tresty: pro Rudolfa Fiana a Tomáše Křepelu doživotí, pro Jiřího Vaculu 15 let, další viníci dostali různě od sedmi do devíti let vězení, několik vyvázlo s podmínkou, část ještě není pravomocně odsouzena

A tady čtěte brutálně upřímnou encyklopedii oblíbených alkoholických drinků.


Komentáře