fb pixel Prodaná nevěsta se upravovala třikrát, zatímco už se hrála na prknech divadel – G.cz
Vyhledávání

Prodaná nevěsta se upravovala třikrát, zatímco už se hrála na prknech divadel

Prodaná nevěsta, operní komedie Bedřicha Smetany, patří mezi naše nejznámější a nejpopulárnější klasická díla. Málokdo si dovolí být kritický vůči takovému čemukoli, co Smetana napsal… Takže musel být Bedřich kritický sám.

Jan Studnička
Jan Studnička 25.9.2020, 11:05

Stoletý trend

Příští rok bude vycházet pro HBO Max takzvaný Snyder Cut filmu Justice League. Pokud nevíte, o co přesně jde, rychlé vysvětlení: V rámci komiksových filmů ze stáje DC natočil režisér Zack Snyder film Justice League. Pro rozpačité přijetí jeho předchozího filmu, neshody se studiem a zdravotními problémy své dcery nakonec od projektu odstoupil a film dodělal režisér Joss Whedon. Oba jsou skvělí tvůrci, ale oba mají velice… specifický styl natáčení a vyprávění příběhů. Takže tenhle filmový Frankenstein šel do kin a od té doby fanoušci volali po čistě Snyderově verzi projektu. HBO Max nám ji příští rok dá.

Je to dost bezprecedentní situace, kterou je řada filmových kritiků znepokojena. Ona totiž ta tendence tvůrců neustále dodělávat a předělávat už hotové a vydané filmy často nedopadá dobře. Obecně se třeba soudí, že žádný z director cutů Apokalypsy prostě není tak dobrý jako původní film, který byl vypuštěn do kin. Podobné případy se dají najít u Ridleyho Scotta, v sérii Vetřelec, u Petera Jacksona…

Asi se ptáte, jak tohle souvisí s Prodanou nevěstou, která je zmíněná v titulku. Inu, tahle posedlost svým vlastním dílem a jeho ultimátní formou není vyhrazena pouze filmovým režisérům. Pablo Picasso jí trpěl taky. A Bedřich Smetana taky.

Composer’s cut

Většinou se dočtete, že Prodaná nevěsta měla premiéru 30. května 1866, a to je určitě pravda. Slavnostní premiéra se konala v Prozatímním divadle, které předcházelo tomu Národnímu a nakonec se budova Prozatímního stala jeho součástí. Byla to velká událost, od Braniborů v Čechách se vědělo, že Bedřich Smetana udělá v showbyzu velká kariéru, i když jeho největší kusy jako třeba Libuše, ho teprve čekaly.

Prodaná nevěsta byla super od začátku, ostatně její libreto psal Karel Sabina, básník, filozof, novinář a spisovatel, ale v té době i dramaturg Prozatímního divadla. A jeho udavačství rakouským úřadům se profláklo až v sedmdesátých letech devatenáctého století, takže v té době byl stále ještě respektovanou postavou. Pak už to byl jenom “chlapec, co chtěl dukáty”.

Smetana nicméně upravil svou operu hned dvakrát v roce 1869 a pak ještě jednou v roce 1870. To je takzvaná třetí a finální verze. A ta měla premiéru právě 25. září, tedy přesně před sto padesáti lety. Právě v této úpravě je známá dodnes a díky Emmě Destinové byla uvedena v roce 1909 v newyorském Metropolitní opeře.

Takže pokud nejste spokojeni s něčím ve svém životě, nebojte se k tomu vrátit a párkrát to ještě prozkoumat nebo vylepšit. Když se za to nestyděl Smetana, vy taky nemusíte.

Podobné články

Doporučujeme

Další články