1. Mají to v Londýně
Průměrný královský zaměstnanec v hlavním městě Británie si přivydělá až
2000 liber ročně, protože má vysoké náklady. Postupně se přidal například Madrid, Berlín, v různých obměnách (státní byty a slevy na různé povinné náklady) také Řím, Vídeň a další města.
2. Mají to v supermarketech
V soukromém sektoru zpravidla platí, že se mzdová hladina liší podle místa zaměstnání, mimo jiné v závislosti na životních nákladech, prodavačka v Praze má asi o 3 tisíce vyšší plat než na Moravě.
3. V Praze je draze
Není to jen rčení, v Praze na svůj život potřebujete asi o 20 procent víc peněz než třeba na Vysočině. Přesvědčte se v následující tabulce sami.
4. V Praze je nedostatek lidí
Zkuste sehnat řidiče v MHD, zdravotní sestru nebo učitelku. Je tu nejnižší nezaměstnanost a zároveň velká konkurence soukromých firem. Pro lidi by to tedy byla motivace pracovat ve státním sektoru.
5. Zaplatí to velké banky
Peníze se vyberou ze speciální obratové daně největších bank, takže to nezaplatí nikdo z občanů, ale právě ty největší bankovní instituce.
6. Není to drahé
V Praze by toto konkrétní opatření vyšlo na 4 miliardy korun ročně, celorepublikově asi na 10 miliard korun ročně, ale posílí to i důchody do budoucna a zdravotní systém.
7. Je to pevně svázané s daty statistiků
Podle indexu, který sestavili vědci z Technické univerzity v Liberci, a podle dat statistiků se to zavede jednou a nebude upravovat.
8. Odměna se dobře počítá
Pokud mají v Praze 20 procent nákladů navíc, dostanou veřejní zaměstnanci poloviční bonus, čili 10 procent navíc. V Plzni nebo jižních Čechách mají vyšší náklady o 4%, dostanou tak o 2 procenta navíc.
9. Peníze dostanou ti, co se o nás starají
Takhle by si polepšili:
10. Peníze nedostanou politici
Peníze dostanou učitelé, sestřičky, hasiči, policisté, zaměstnanci obecních a krajských úřadů. Všichni kromě politiků. Ti už mají dost.