fb pixel Proč nedali Radcliffovi zelené čočky? Mýty a fakta o Harry Potterovi z knihy i ve filmu – G.cz
Vyhledávání

Proč nedali Radcliffovi zelené čočky? Mýty a fakta o Harry Potterovi z knihy i ve filmu

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Netflix konečně dohnal HBO GO ve zcela zásadní věci a nově nabízí všechny filmy o Harry Potterovi. No to je dost! To to nemohlo proběhnout ještě před karanténou? Ale tak - lepší teď než nikdy. Než se pustíte do maratonu své oblíbené série o brýlatém čaroději, možná by vás zajímalo pár faktů o populární postavě ze světa fantasy...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 19.5.2020, 16:49

Zelené, nebo modré?

Harry Potter, ať už literární, nebo filmový, je kult a srdcovka pro celou jednu generaci. Už je to skoro klišé, ale je to pravda! Proto víme, že nejednoho čtenáře potěší následující zpráva - Netflix konečně dohnal HBO GO a nyní nabízí všechny filmy ze světa brýlatého čaroděje, a tím myslíme jak osm původních snímků, tak dva o Fantastických zvířatech. Škoda, že to Netflix nestihl o dva týdny dřív, protože tohle si o dvou až třídenní karanténní maraton přímo říká.

No, nevadí! Stejně se do toho můžete pustit a pokud jste fanoušky magických příběhů J. K. Rowling, tak taky pustíte. Ale ještě předtím by vás možná zajímalo pár mýtů a faktů o hlavním hrdinovi celé ságy. Už jsme totiž psali o jeho věrných parťácích - Ronu Weasleym a Hermioně Granger - jen na nebohého Harryho Jamese Pottera se ještě nedostalo.

Že osudový hrdina britské spisovatelky má narozeniny ve stejný den jako ona sama, to jste asi tušili. Ale víte i to, že ve filmové adaptaci ho původně nemusel vůbec hrát Daniel Radcliffe? Kdepak, prvním vážným adeptem byl Američan Haley Joel Osment, dětská hvězda známá například ze Šestého smyslu nebo sci-fi A. I.: Umělá inteligence. Více si o tom přečtěte v následující galerii:

Jak dnes víme, Radcliffe byl dobrá volba, i když řada fanoušků literární předlohy si svého idola asi představovala trochu jinak. Minimálně měl mít Harry Potter podle knihy jasně zelené oči - stejně jako jeho matka Lily. V knize se o tom neustále mluví a i ve filmu to Harrymu pořád někdo předhazuje. Je to potom dost otravné, když přijde záběr, který odhalí Radcliffovy zářivě MODRÉ oči. Ale i to J. K. Rowling puntičkářským nadšencům dokázala vysvětlit.

Chris Columbus, režisér prvních dvou filmů, samozřejmě chtěl využít barevné kontaktní čočky, jenže se ukázalo že Radcliffe na ně má silnou alergii. Další variantou bylo změnit mu barvu očí v postprodukci, což by ale bylo celkem náročné. A tak sama Rowling řekla, že podstatné je, aby měl představitel hlavní role stejné oči, jako herečka, která pak ztvární jeho matku. O konkrétní barvu prý zas až tolik nejde.

Navzdory marginálním nedostatkům se Radcliffe životního partu chopil skvěle, i když ho sláva skoro semlela. Později totiž herec přiznal, že propadl alkoholu i jiným substancím, a to zčásti i proto, že se bál vycházet na veřejnost, takže se raději opíjel sám doma. Naštěstí se z toho vyhrabal a stejně jako jeho kolegové Rupert Grint a Emma Watson se víceméně úspěšně snaží z "harrypotterovské" škatulky vymanit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články