fb pixel 6 důvodů, proč je čas zrušit změny času! – G.cz
Vyhledávání

6 důvodů, proč je čas zrušit změny času!

Jaký je čas? Čas na čaj? Čas na šlofíky (to kdykoliv)? Já říkám – a nejsem v tom sama – že je čas na změnu!

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 29.3.2016, 09:50

Už od neděle máme přetočeno o jednu hodinu dopředu na „letní čas“. Jestli to něčemu pomohlo? Ne. Změna času jen mně od té doby vzala hodinu přidaného spánku, obrala mě o energii a totálně zmátla. Jak devastující to musí být pro na další lidi si raději nechci ani představit. V dnešní době je tahle káča s hodinkou opravdu zbytečná. Proč?

1. Lidé už ani neví, proč se čas mění. Nevědomost budí zmatek, zmatek budí nasranost. Která je zcela zbytečná a jen nám kazí den.

2. Jestli nám hodina navíc či méně nějak příznivě pomůže v našem životě, je opravdu jen teoretické žvatlání. Naopak je jasné, že náš život změna času spíš ovlivňuje nepříznivě.

3. Naše biohodiny jsou zmatené. Soví typy (jako jsem já) z toho mají neskutečný guláš. Bolest hlavy, únava, stres. To je jen základní nabídka. Posun času způsobuje několik zcela zničujících dopoledních hodin, ze kterých nemálokrát hrozí téměř infarkt. Vzhledem k tomu, že letní čas začíná každou poslední březnovou neděli, infarkt připadá na pondělí, což z něho opět činí nejhorší den v týdnu - oprávněně.

4. Na Islandu, v Rusku, Bělorusku, Číně, Indii, části Austrálie, Japonsku a drtivé části Afriky a Jižní Ameriky mají po celý rok stejný čas a letní čas nevyužívají. A vypadá to, že tam lidé stále žijí.

5. Nešetří to energii. A teď nemyslím tu "naši". Původně se čas posouval kvůli ušetření zdrojů pro osvětlení. Před pár lety na Washingtonské univerzitě učinili průzkum, jak moc přechod na letní čas šetří energie. Opravdu se snížila večerní spotřeba na osvětlení - ale tyhle výsledky pak snížila spotřeba na osvětlení v půrběhu tmavého rána. Tedy se letní čas ukázal jako zcela neefektivní.

6. Prachy vládnou. Není se čemu divit, i ony mají velký podíl na posunu času. Během posledních uplynulých padesáti let se prodloužilo trvání letního času na osm měsíců, což navýšilo zisky v mnoha odvětvích. S delšími světlými večery jsou lidé déle aktivní. Dám vám rovnou příklad - už od roku 2007 podle statistik lidé aktivně odpočívají venku, mimo své domovy, než by večer seděli doma u televize. Už od 80. let například golfový průmysl zjistil, že díky déle fungujícímu letnímu času má tržby dvojnásobně vyšší než z předchozích let. To je snad jediný háček, který tu stále změny času drží.

Je to žabomyší válka? Rozhodně ne. Posouvání času je jen velmi stresující a otravná povinnost, které bychom se velmi rádi zbavili. A Češi ho také nechtějí! Iniciátorům hnutí Only One Time se za svou působnost u nás podařilo nasbírat přes deset tisíc podpisů na petici. Svůj návrh teď ale posílají i do europarlamentu. A nejsme jediní, kdo si přeje tuhle válku s časem vyhrát. Svůj hlas zvedli už i Finové a Němci. Nastane v budoucnu konečně ten "správný čas"?

Anketa

Jste pro zavedení "jednoho času"?

Anketa se načítá...
Anketa

Jste pro zrušení:

Anketa se načítá...

A TADY uvidíte, jak drogy mění umělcovo vědomí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články