Problém jménem burkini dorazil do Česka. Co přesně bychom vlastně měli řešit a proč? – G.cz
Vyhledávání

Problém jménem burkini dorazil do Česka. Co přesně bychom vlastně měli řešit a proč?

Každý by měl mít možnost vybrat si, co si vezme na sebe. Jestliže u toho splní hygienická pravidla, pak ať se koupe, v čem chce.
Zdroj: tarekfatah.com

O víkendu se na českém internetu rozhořela plamenná debata. Tu vyvolaly fotografie z pražského aquaparku, na nichž je zachycena žena koupající se v celotělových plavkách, tzv. burkinách. I v Česku tak můžeme řešit problematiku muslimských plavek, stejně jako byla tématem číslo jedna o loňských prázdninách například ve Francii. Co vlastně by nás ale mělo na burkinách a jejich nošení zajímat?

Jan Palička
Jan Palička 10.7.2017, 13:50

Český internet má po delší době téma k řešení. S ročním zpožděním se totiž i u nás objevila žena, která se koupala v muslimských plavkách zahalujících celé tělo nazývaných burkini. To opětovně rozdmýchalo oheň protiislámských nálad, který začínal v naší kotlině po rozpadu všech asi deseti antiislámských stran Martina Konvičky poněkud uhasínat. Co vlastně ale bychom měli řešit na problematice, kterou už jinde mají vyřešenou?

Fotky muslimky v burkinách, která se s dětmi koupala v pražském aquaparku, sdílel uživatel Facebooku na stránky Bloku proti islámu (ano, bohužel pořád existují) a během pár minut měly tisíce sdílení a nenávistných komentářů. Převládaly vyhrocené reakce přející ženě smrt, vyhánějící ji tam, odkud přišla a nespočet téměř apokalyptických zvolání do prázdna: "Už je to tady!" Co tu ale je? Je muslimka v burkinách skutečně důvodem pomalu k budování barikád před branami akvaparků a koupališť?

Ti méně vyhrocení diskutéři narazili na argument, který je opravdu záhodno řešit a tím je otázka hygieny. Vedení akvaparku se k celé záležitosti vyjádřilo tak, že koupací úbor typu burkin u muslimských žen toleruje, za předpokladu, že dodrží hygienická pravidla, tedy se před vstupem do bazénu osprchují. Je sice poněkud paradoxní, že zatímco pánské kraťasové plavky nejsou v aquaparku povoleny, celotělové burkini povolené jsou, nicméně v řádu aquaparku je stanoveno, že koupací obor má být přiléhavý a to burkini plus mínus splňují.

Právě otázka hygieny by měla být v celé věci zásadní. Jestliže má na sobě žena burkini vyrobené z rychleschnoucí plavkoviny a před vstupem do bazénu se osprchovala, neměl by nikdo s její přítomností mít problém. Ostatně před docela nedávnou dobou představovaly podobný problém klasické bikiny pro svou přílišnou odvážnost. A když už muslimové někde v egyptských nebo dubajských letoviscích povolují turistkám koupat se v bikinách, ač jim to může být proti srsti, bylo by fér nechat muslimky se vykoupat za předpokladu dodržení hygienických pravidel v Evropě v tom, co se rozhodnou vzít si na sebe.

Problém by byl, kdyby žena z fotografií nebo jakákoliv jiná muslimka do vody naběhla v normálním oděvu na denní nošení a neosprchovala se. Pak by taková žena měla být z koupaliště vykázána bez ohledu na to, zda je muslimkou, nebo ne. Rozhodně by neměli provozovatelé bazénů a akvaparků podléhat nátlaku politické korektnosti a muslimky nedodržující stanovená pravidla se bát vykázat pod hrozbou nařčení z rasismu. Pravidla musí platit pro všechny stejně. Stejně tak ale musí platit, že pokud se chce osprchovaná žena vykoupat v burkinách, nesmí jí v tom být bráněno, jelikož pravidla dodržuje.

Ostatně aquaparky jsou pořád ještě soukromé subjekty a mohou si o tom, koho k sobě pustí a koho ne, rozhodovat samy. Jestli někde burkini zakážou, je to jejich volba, jestli je jinde povolí, neměl by jim do toho nikdo mluvit a obviňovat je z posluhovačství muslimům. Takoví lidé, stejně jako všichni xenofobové z internetových diskusí, kteří by muslimky v burkinách topili a stříleli, se tak akorát projevují jako polovzdělaní burani a jejich názor by měl být považován za všechno, jen ne relevantní.

Zde si můžete připomenout, jak se se otázka burkin řešila ve světě minulý rok.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu