fb pixel Připravte se na Velikonoce: 7 nejlepších songů o Ježíšovi od Kanyeho až po Soundgarden – G.cz
Vyhledávání

Připravte se na Velikonoce: 7 nejlepších songů o Ježíšovi od Kanyeho až po Soundgarden

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

"Jsme větší než Ježíš," prohlásil kdysi John Lennon a na moment se pro miliony lidí stal symbolem kacířského zla. Zpívat o Božím synovi je velice ožehavá záležitost, ale i tak se nám podařilo sesbírat 7 nejlepší písniček o křesťanském prorokovi, jehož poslední večeři si na Zelený čtvrtek připomínáme.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 18.4.2019, 16:23

1. Kanye West – Jesus Walks

Netradiční hiphopový song z prvního alba rapového génia Kanye Westa pojednává o lidských problémech současnosti – s válkou, rasismem i terorismem. Kanye v písni mimo jiné zmíní, že rádia klidně pustí písničku o drogách, sexu i násilí, ale o Ježíšovi je zakázáno rapovat, což vychází z jeho skutečných zkušeností, kdy ho nahrávací společnosti po přehrání dema k Jesus Walks několikrát odmítli.

2. Depeche Mode – Personal Jesus

Jedna z nejlepších kapel osmdesátých let vydala v roce 1990 píseň Personal Jesus inspirovanou překvapivě životem Elvise Presleyho. Podle jejího autora Martina Gorea je song vlastně o tom, jaké je to být pro někoho jeho vlastním Ježíšem dodávajícím naději a pomoc. To měl Elvis dělat směrem ke své manželce Priscille Presley. A co si budem, cover od Johnnyho Cashe je možná ještě lepší než originál.

3. Norman Greenbaum – Spirit in the Sky

Písničku, kterou znají všichni fandové americké kinematografie napsal v roce 1969 zpěvák a kytarista Norman Greenbaum, který je učebnicovým příkladem hvězdy jednoho hitu. Greenbaum, jenž byl celý životem Židem, napsal tuto ryze křesťanskou píseň o posmrtném životě, kde ho uvítá samotný Ježíš Kristus. Dodnes se jedná o jednu z nejpřehrávanějších písniček na pohřbech.

4. The Velvet Underground – Jesus

Lou Reed, který do té doby psal písně o masochismu, drogách a sexuálních úchylkách, z ničeho nic napsal klidnou melodickou písničku o Ježíšovi, kde prosí o pomoc. Podle Reeda ho tehdy trápily těžkosti a deprese s rozpadající se kapelou, a tak se o tom rozhodl napsal písničku. A k čemu jinému se lidé po staletí obraceli než k víře?

5. Wilco – Jesus, etc.

Posmutnělou píseň napsal frontman kapely Jeff Tweedy během problematického nahrávání oceňovaného alba Yankee Hotel Foxtrot. Píseň o tom, jak jedinou spásu můžeme nalézt v lásce, zatímco prosí Ježíše, aby neplakal, nabrala stejně jako zbytek alba radikálně jiný význam po útocích z 11. září. Ty navíc proběhly několik dnů před vydáním desky. Většina kritiků si myslela, že song ve skutečnosti vypráví o pádu Dvojčat – jedná se však o pouhou náhodu, jelikož text byl napsán více než rok před neblahou událostí.

6. Genesis – Jesus He Knows Me

Kapela s biblickým názvem Genesis vydala na svém předposledním albu We Can’t Dance sociálně kritický song Jesus He Knows Me, který útočí na tzv. televizní evangelisty, tedy na pochybné televizní kněze, kteří se snaží jen vytáhnout peníze z lidí. Sám Collins se v písni vydává za jednoho z těchto podvodníků slibujících vykoupení za tučný poplatek a chlubí se, že zná Ježíše osobně.

7. Soundgarden - Jesus Christ Pose

Jedna z nejikoničtějších skupin devadesátých let vydala v říjnu 1991 provokativní písničku Jesus Christ Pose. V textu zesnulý zpěvák Chris Cornell vyčítá politikům a slavným, že se snaží tvářit jako mučedníci a k tomu používají "pózu jako Ježíš Kristus". MTV píseň nechtěla vysílat a kapela opakovaně dostávala výhružky smrti. Toliko ke křesťanské lásce.

A tady si můžete přečíst 12 nečekaných zajímavostí o Albertu Einsteinovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články