fb pixel Přijetí eura? Proč se o tom nesmí diskutovat – G.cz
Vyhledávání

Přijetí eura? Proč se o tom nesmí diskutovat

Budeme jednou eurem platit i v Česku?
Zdroj: Profimedia.cz

Když Jean-Claude Juncker připomněl europoslancům, že se jejich země zavázaly přijmout euro, v českých médiích převládly komentáře o diktátu. Sociální média zaplavily vtípky, kde po dlouhé době vystřídal Miloše Zemana či Angelu Merkelovou jiný politik – předseda Evropské komise. Ať už názory používají jakékoli argumenty nebo styl diskuse, jedno mají společné, nechtějí o tom diskutovat. Pro G.cz situaci týkající se přijetí eura hodnotí Tomáš Krejčí, hlavní analytik eTrader.

22.9.2017, 08:54

Když jsem se pokusil v komentáři v jednom českém online deníku racionálně shrnout argumenty pro a proti přijetí eura, nečekal jsem, jak ostrá reakce čtenářů se objeví. Namísto, abych článkem vyvolal racionální diskusi, tak jsem během několika hodin zaznamenal více než stovku komentářů, z nichž naprostá většina si nebrala servítky. Zajímavé bylo, že část (většina) článek napadla za lobbying pro přijetí eura, další část (byť menšina) naopak napadla článek za snahu vyvolávat dojem o stabilitě koruny a chránit naše „bankéře a papaláše“.

Když Slovensko přijímalo euro, žádná koordinovaná dlouhodobá diskuse, zda ano, nebo ne, tam neproběhla. Nebyla to chyba? Odhaduji, že většina Slováků si to nemyslí a je spokojená. Vždyť za dobu od přijetí se země přiblížila průměru EU, měřeno HDP na hlavu, ze 71 na 77 bodů. To je dvojnásobné tempo „přibližování“ oproti Česku, které podle Eurostatu za stejnou dobu (2009 – 2016) vzrostlo z 85 na 88 bodů (100 = průměr EU).

Na stranu druhou, nikdo není schopen spolehlivě vliv eura na slovenský růst odizolovat od jiných faktorů, takže otázka, zda by na tom Slovensko nebylo se svou korunou dnes ještě lépe, zůstane nezodpovězena. A kdyby se z nějakého důvodu Slovensku v minulých letech hospodářsky nedařilo, není pochyb, že by se kritika na tehjdeší politiky za absenci diskuse k euru snesla!

Jasný názor s řadou fundovaným argumentů zazněl od Mojmíra Hampla, člena bankovní rady ČNB s vyzněním, že eurozóna nepotřebuje členy, ale věřitele. Proč ale kritizuje jiné lidi, ať už ekonomy, nebo laiky, že o euru chtějí diskutovat? Po padesáté a znovu, diví se centrální bankéř, proč se opět ve veřejné diskusi vynořuje otázka, zda přijmout, nebo nepřijmout euro.

Inu, proč ne? Žijeme v demokratické svobodné společnosti a měli bychom si vážit toho, že můžeme říkat svůj názor a polemizovat. Otázka volby měny není jednoduchá, a právě proto zasluhuje důkladnou diskusi. Utnout ji na vlně situace, že se zrovna Česku ekonomicky nadprůměrně daří – a ano,přiznejme si i to, že ČNB momentálně provádí úspěšnou měnovou politiku – by bylo zásadní chybou.

Tomáš Krejčí, hlavní analytik eTrader

Podobné články

Doporučujeme

Další články