fb pixel
Vyhledávání

Příběh vlčí ženy: Julia Pastrana budila strach, její hlas však lidé milovali

Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain by George Wick

Jen málo celebrit zažilo tak těžký osud jako oblíbená zpěvačka Julia Pastrana. Trpěla nemocí, která lidi děsila a přinášela jí nejen fyzické potíže, ale také vážné psychické problémy. Ani její osobní život nebyl o nic jednodušší . Přes všechnu smůlu však měla výjimečný hlas, který okouzlil celý svět.

Martin Miko
Martin Miko 2.9.2024, 07:53

Talentovaná žena s vousy

Julia Pastrana se narodila 25. března 1834 ve státě Sinaloa v Mexiku a od narození vypadala velmi odlišně od ostatních. Její tělo a tvář byly pokryty černými rovnými chlupy. Julia trpěla vzácným dědičným onemocněním zvaným hypertrichóza terminis. Kromě toho měla i neobvykle velké uši, nos a nepravidelné zuby, což způsobovala další nemoc, které se říká gingivální hyperplázie. Ta jí však nebyla během jejího života diagnostikována, přesto zesilovala její rty a dásně.

Existuje několik příběhů o Juliině raném životě. Manažeři "freak shows", kde Julia často vystupovala, ji prezentovali jako členku amerického domorodého kmene "kořenových lidí", kteří se podobali opicím a žili v jeskyních. Tyto show často vystavovaly pro veřejnost různé přírodní rarity, včetně lidí s neobvyklým vzhledem. Podle této verze byla jakási paní Espinosa unesena tímto kmenem a přinucena žít v jeskyni, odkud pak utekla a vzala Julii s sebou.

Druhá verze Juliina původu pochází od obyvatel vesnice Ocoroni v Mexiku, kde údajně žila. Místní ji nazývali "vlčí ženou". Podle této verze žila Julia nejprve se svou matkou, ale později ji vlastní strýc prodal do cirkusu. Oba příběhy však souhlasí v tom, že Julia nějaký čas strávila v domě Pedra Sancheze, tehdejšího guvernéra státu Sinaloa.

Podle některých zdrojů byla Julia v Mexiku koupena celním úředníkem, který ji následně přivezl do Spojených států. Tam vystupovala až do roku 1854, kdy se jí podařilo utéct do Baltimoru s Theodorem Lentem, který se později stal jejím manželem. Lent převzal roli jejího manažera a organizoval její vystoupení po USA a Evropě.

Julia byla často označována jako napůl zvíře, napůl člověk, a na „freak shows“ vystupovala pod mnoha urážlivými přezdívkami jako „opičí žena“, „paviání dáma“ nebo „ paní nepopsatelná“. Přes svůj neobvyklý vzhled měla Julia i světlé chvíle, kdy si získala oblibu publika díky své inteligenci a mimořádně krásnému hlasu.

Během vystoupení v Moskvě porodila Julia syna, který měl stejné rysy jako ona. Dítě bohužel zemřelo tři dny po porodu, a Julia sama zemřela o pět dní později kvůli poporodním komplikacím. Tragický příběh tím ale neskončil. Lent prodal těla své manželky a syna profesoru Sukolovovi z Moskevské univerzity, který je preparoval pomocí technik používaných k vycpávání zvířat a balzamování.

Ačkoli těla nebyla technicky vzato mumifikována, některé prameny je tak označují. Podle Charlese Darwina byla těla vycpána. Lent poté těla od Sukolova odkoupil, aby je mohl vystavovat po celé Evropě. Zajímavostí je, že Lent si později vzal další ženu, Marie Bartel, která měla podobné rysy jako Julia. Po svatbě jí změnil jméno na Zenora Pastrana. To bylo i na tehdejší dobu poměrně bizarní.

Více než sto let byla těla Julie Pastrany a jejího syna vystavována v různých muzeích, cirkusech a zábavních parcích. Teprve v roce 1972, když byla vystavována ve Švédsku, se zvedla silná vlna veřejného odporu proti této expozici. Kvůli tomu byla jejich těla stažena z veřejného vystavování. Bohužel se však k nim dostali vandalové a poškodili tělo Julina dítěte, jehož zbytky pak sežraly myši. Až v roce 2013 se Julia dočkala katolického pohřbu, na kterém se sešly stovky lidí. Její ostatky byly pohřbeny na hřbitově v Sinaloa de Leyva, blízko jejího rodného místa.

Zdroje informací:

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-21440400

https://www.thebristorian.co.uk/disability-history/julia-pastrana

https://en.wikipedia.org/wiki/Julia_Pastrana

Podobné články

Doporučujeme

Další články