fb pixel
Vyhledávání

Příběh Heleny Bušové: Zapomenutou českou herečku zničil komunistický režim

Helena Burešová
Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Helena Bušová je dnes spíše zapomenutou osobností československé kinematografie. Ve srovnání se jmény jako Adina Mandlová nebo Nataša Gollová zůstává v jejich stínu. Přesto však byla ve své době skutečnou filmovou hvězdou. Na jejím kontě je více než čtyřicet filmů.

Martin Miko
Martin Miko 14.8.2024, 09:57

Slavnější než si myslíte

Helena Buschová (Bušová) se narodila 21. října 1911 v Praze. Svou kariéru začínala na divadelních prknech a před kamerou se poprvé objevila až v roce 1932. V době, kdy Barrandov a filmová Lucerna zažívaly svůj zlatý věk, se stala hvězdou první velikosti. Její kariéru však narušily problémy s nacistickým a později komunistickým režimem, což ji nakonec přinutilo emigrovat.

Helena Bušová se původně vyučila švadlenou, ale její srdce ji táhlo k herectví. Ve dvaceti letech začala studovat na Státní konzervatoři, ale studium však nedokončila. To jí však nezabránilo v tom, aby se prosadila. Díky své kráse upoutala pozornost režiséra Vladimíra Slavínského, který jí nabídl roli ve filmu Právo na hřích. Její nejvýraznější role však přišla ve filmu Hej-rup, kde si zahrála po boku Voskovce a Wericha.

Její kariéra pokračovala ve filmech jako Barbora řádí, Řeka čaruje či O ševci Matoušovi. Velkou popularitu si získala i rolí Dorotky ve filmu Švanda dudák. S příchodem druhé světové války ale její sláva začala upadat, stejně jako mnoho dalších krásných věcí v té době. Byla totiž upřednostňována propaganda a jiné věcí související s válkou, což hercům tehdy příliš nehrálo do karet.

Protože Helena Bušová byla údajně židovského původu, během okupace jí hrozilo deportování do koncentračního tábora. Po důkladném vyšetřování se však ukázalo, že jejím biologickým otcem byl její strýc, což potvrdilo, že je ve skutečnosti árijského původu. Díky tomu mohla ve své kariéře pokračovat. Po válce se seznámila s pilotem RAF Karlem Kasalem a do půl roku se vzali.

I když byl Kasal válečným hrdinou, tak byl uvězněn a za mřížemi zůstal až do doby, kdy mu pomohl Jan Masaryk. Jakmile Bušová získala povolení k natáčení v Anglii, zůstala tam se svým manželem až do narození jejich jediného společného syna Charlieho. O něco později se celá rodina přestěhovala do Kanady, kde se Bušová vrátila k herectví.

Když se Helena Bušová chtěla se svou rodinou vrátit do Československa, čekalo ji nepříjemné překvapení. Kvůli tomu, že odmítla spolupráci se Státní bezpečností, dostala příkaz do dvou dnů opustit zemi. Podobně neuspěla ani v osmdesátých letech. Lidé, kteří byli před válkou úspěšní v zahraničí, zde nebyli vítáni. Jejích popularita a potenciální vliv se totiž tehdejšímu režimu příliš nelíbil.

Nezbylo jí tedy nic jiného, než se vrátit zpět do Kanady. Nakonec zemřela v roce 1986, ale byla pohřbena spolu se svým manželem na Olšanském hřbitově v Praze. Její syn Charlie se nakonec do Čech vrátil.

Zdroje informací:

Wikipedia.cz: Helena Bušová

Česká televize: Helena Bušová

https://www.filmovyprehled.cz/cs/person/128490/helena-busova

Podobné články

Doporučujeme

Další články