fb pixel
Vyhledávání

Příběh Chess Records: Hudební vydavatelství, které udělalo z Afroameričanů hudební hvězdy

Zdroj: Autor: Joop van Bilsen for Anefo – Nationaal Archief, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45558950

V roce 2008 bylo uvedeno do kin biografické hudební drama nazvané "Cadillac Records", které se zaměřovalo na vznik a vzestup tohoto vydavatelství. To mělo zásadní vliv na americkou hudební scénu a přineslo světu žánry jako rhythm and blues a zejména rock and roll. Chuck Berry zde byl klíčovou postavou, která ovlivnila hudebníky jako Elvis Presley nebo The Beach Boys. Tento úspěch byl z velké části dílem afroamerické komunity, která vytvořila hudbu, kterou bělošští umělci dokázali úspěšně propagovat a prodat po celém světě.

Martin Miko
Martin Miko 21.3.2024, 15:13

Poláci, kteří změnili svět hudby

Příběh začíná jako klasický americký sen dvou bratrů Czyzových, kteří před druhou světovou válkou emigrovali z Polska do Spojených států amerických. Jejich otec pracoval v lihovaru v Chicagu, což jim poskytlo solidní finanční základ pro založení hudebního klubu. V roce 1938 společně otevřeli hudební klub. Mezitím si stihli si přizpůsobili svá polská jména do amerického stylu - Lejzor se stal Leonardem Chessem a Fiszela Philem Chessem.

Díky svému zázemí v hudebním průmyslu bratři brzy dostali nápad založit hudební vydavatelství a podpořit významná jména jižního Chicaga v žánru blues. Leonard se stal v roce 1947 spoluvlastníkem nahrávacího studia Aristocrat Records, do kterého vstoupil i jeho bratr Phil na začátku 50. let. Později oba bratři firmu odkoupili a přejmenovali na Chess Records. Původně se studio specializovalo na blues a rhythm and blues, ale brzy si uvědomili potenciál i dalších žánrů jako rock and roll, jazz a soul. Právě tyto hudební styly začaly postupně prorážet a stávat se čím dál populárnější doma i ve světě.

V padesátých letech byla atmosféra v USA stále poznamenána rasismem. Afroameričané čelili rasové segregaci, která byla běžnou praxí - například mohli sedět vedle bělochů pouze v případě, že byli za volantem. Bratři Chessové však nevnímali rasismus jako hlavní problém, jejich hlavní prioritou byly peníze. Díky Leonardově schopnosti objevovat kvalitní hudbu a zároveň ji úspěšně prodat se jim podařilo získat do svého vydavatelství umělce jako Muddy Waters nebo Willie Dixon, kteří byli v oblasti blues hvězdami.

Ale pravým průlomem se stal Chuck Berry, který v roce 1955 vydal pod Chess Records singl "Maybellene". Tento hit se prodal v milionovém nákladu a Berry se rychle stal slavnou osobností. O rok později vydal další úspěšný singl "Roll Over Beethoven", který je považován za jednu z prvních rock and rollových písní. Rock and roll spojoval prvky country s rhythm and blues a stal se fenoménem, který oslovil celou Ameriku.

Bratři Chessové se stali klíčovými postavami tím, že v dobách rasové segregace měli odvahu podporovat černé interprety a prosadit jejich hudbu v rádiích, což bylo v té době neobvyklé. I přesto, že černošští hudebníci museli vstupovat do studia zadním vchodem a luxusní automobily Cadillac, které obdrželi od vydavatelství, byly jen malou odměnou za jejich úspěchy. Chess Records přinesli do světa nejen Chucka Berryho, ale i další hvězdy, jako byla Etta James, Muddy Waters nebo Marlena Shaw.

Zdroje informací:

https://www.history-of-rock.com/chess_records.htm

https://www.bluesheaven.com/historic-chess-studio.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Chess_Records

https://www.britannica.com/topic/Chess-Records

Podobné články

Doporučujeme

Další články