fb pixel Při námořním cvičení zasáhli Íránci raketou vlastní loď, nehoda si vyžádala devatenáct životů – G.cz
Vyhledávání

Při námořním cvičení zasáhli Íránci raketou vlastní loď, nehoda si vyžádala devatenáct životů

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Při nácviku íránského námořnictva v Ománském zálivu byla při cvičné střelbě z bitevníku zasažena jiná loď, při nehodě zemřelo devatenáct vojáků, dalších patnáct bylo vážně zraněno. Nehoda je pro Írán obzvlášť nepříjemná, protože v oblasti hlídkují americké lodě a vztahy země s USA jsou na bodě mrazu.

Jan Studnička
Jan Studnička 11.5.2020, 11:28

Brána na Blízký východ

Ománský záliv je strategicky velice významnou oblastí, protože se v určitém bodě zužuje do Hormuzského průlivu, který má v nejužším bodě padesát čtyři kilometrů a ústí do nechvalně známého zálivu Perského, kde už americká armáda párkrát byla. Právě Hormuzským průlivem projde dvacet procent vytěžené ropy a celých pětatřicet procent ropy, která je přepravována po moři.

Právě v Ománském zálivu cvičně manévrovalo íránské námořnictvo. Při včerejším nácviku střelby íránská armáda nešťastnou náhodou zasáhla raketou své vlastní podpůrné plavidlo Konarak. Při nehodě zemřelo devatenáct vojáků a dalších patnáct bylo těžce zraněno. Írán se většinou podobnými průšvihy nechlubí, což jenom potvrzuje závažnost nehody.

(Mezi)národní incident

Ošklivá nehoda může dále uškodit křehkému vztahu mezi Íránem a Spojenými státy. Ostatně jedním z důvodů pro íránské manévry je 5. flotila amerického námořnictva, která monitoruje tuto oblast. USA má se zemí napjaté vztahy už od chvíle, kdy Donald Trump nejdřív v roce 2018 znemožnil jaderná jednání mezi Teheránem a světovými mocnostmi a na začátku letošního roku dokonce nechal na bagdádském letišti vyhodit do povětří auto s vysoce postaveným íránským důstojníkem.

Nehoda v Ománském zálivu mimochodem není až tak vzácná. Právě americká armáda například dlouhá léta trpí ztrátami právě z důvodů nehod. Jenom namátkou, tři vojáci se v říjnu loňského roku utopili poté, co se jejich obrněné vozidlo při tréninku zřítilo do vody, v červnu zase jeden kadet zemřel při výcviku, zatímco jedenadvacet dalších bylo zraněno. Celkem za rok 2019 umřelo při nehodách dvacet amerických vojáků. Statistiky pak říkají, že mezi lety 2006 až 2018 zemřelo dvakrát více lidí v US Army při nehodách než na bitevním poli.

Ani Češi nejsou v tomhle výjimkou, řada nešťastných úmrtí, i na zahraničních misí, je způsobena nešťastnou náhodou. To samozřejmě nijak neshazuje fungování jakékoli armády, prostě to jenom ukazuje, jak moc je tahle práce nebezpečná. Kdo z vás si dovede představit, že bude dělat práci, při níž může sebemenší omyl vyhodit do povětří třicet lidí?

Podobné články

Doporučujeme

Další články