Prezidentské volby nejsou tak důležité, jak si mnozí myslí

Obrázek uživatele Dominik Landsman
13.1.2018, 07:01

Zlomové. Zásadní. Veledůležité… podobná slova létají vzduchem, ohledně prezidentských voleb, jejichž první kolo probíhá v těchto dnech.

„Jděte k volbám, teď jde o všechno.“ Podobné věty můžete v těchto dnech na sociálních sítích přehazovat vidlemi.

Jde opravdu o všechno? Nepřeceňujeme prezidentské volby? Ruku na srdce, prezident je jenom ta figurka na Hradě, která vesměs o ničem nerozhoduje a jenom pokládá věnce na hroby neznámých vojínů.

Samozřejmě že Miloš Zeman kolem sebe vytvořil auru, že on je alfou a omegou všeho a že naše země bude tančit, jak on píská, a snaží se ohýbat ústavu, jak jen to jde, aby to občas skutečně vypadalo, že o něčem rozhoduje, ale to je jen takový jeho blud.

Prezident o ničem zásadním nerozhoduje. Ani nás neochrání před imigranty. Nemá jak. Vždyť Míla by se na hranice bránit naši vlast před muslimy ani nedobelhal. A bránit vlast vlastním tělem, je tak asi všechno, co prezident může dělat.

V žádném případě nechceme nabádat, abyste k volbám nešli. Naopak. Jděte a pošlete toho starého, zapšklého, pomstychtivého, vožralého a zlého pána na odpočinek na Vysočinu.

Nicméně bychom chtěli částečně, pokud tam pomstychtivý pán s prostatou jako panic bude i nadále, mírnit vášně a ubezpečit vás, že ono se zase tak moc zlého nestane.

Kolem prezidentských voleb se vytvořila zbytečná aura enormní důležitosti, kterou bychom nyní rádi lehce snížili.

Jak už bylo řečeno, prezident vás nespasí. Žijeme v parlamentní demokracii. To znamená, že všechno důležité ohledně správy naší země se odehrává v parlamentu. Všechny zákony, ministerstva a podobně, to se děje v poslanecké sněmovně. Prezident sice může nějaký zákon vetovat, ale poslanecká sněmovna ho může i tak přehlasovat, a prezident má smůlu.

Prezident nepředkládá žádné zákony. Dalo by se říci, že je to jenom takový obřadní kašpárek, kterému se dalo pár nedůležitých pravomocí jako jmenovat generály, rozdávat státní vyznamenání a podobně.

Takže pokud váš život stojí za hovno, tak bude stát za hovno, ať bude na hradě kdokoliv.

Jasně, prezident má hlavně reprezentovat. Zeman nesplňuje příliš představu o vhodné reprezentaci. Spousta lidí má pocit, že Zeman dělá naší zemi ostudu. Ruku na srdce – myslíte si, že v zahraničí Zeman někoho zajímá? Jasně, občas proletí zprávy ze zahraničních médií, které zmiňují nějakou Zemanovu ostudu, ale vzhledem k tomu, že mimo naši republiku se o prezidenta České republiky zajímá nula lidí, nota bene spousta lidí ani neví, kde se Česká republika nachází, jestli tu není náhodou kanibalismus, anebo přinejlepším stále žije v představě, že se jedná o Československo kdesi kousek u Ruska... tak je jasné, že v zahraničí Zeman nikoho moc nezajímá.

Dokud Zeman nepoblije Putina na tiskovce, tak jsme v cajku. Tu ostudu cítíme akorát my.

Na druhou stranu, prezident má být nějaká morální autorita. Někdo, kdo bude viset na obrazu na zdi a my se na něho podíváme a řekneme si, že si toho člověka vážíme. Jenže o obraz Zemana si můžeme tak maximálně otevřít lahváče.

A to je asi právě ten jediný důvod, proč se opravdu dokopat jít k volbám. Zvolit si prezidenta, kterého si budeme moct vážit. Prezident neovlivní nijak náš život. Maximálně dokáže rozdělit národ a vytvářet atmosféru strachu a nenávisti. To jo, to Míla umí.

Prezident může být ale taková berlička národní morálky a alespoň částečně diktovat celospolečenskou náladu.

Povzbuzovat v těžkých časech, usmívat se, šířit optimismus. A ne uštěpačnými poznámkami, urážením, malichernostmi a žlučovitými bonmoty otrávit náladu ve společnosti.

A tady zjistíte, že se Miloš Zeman nakonec přeci jenom těch prezidentských voleb dožil.


Komentáře