Celkem obdrželo vyznamenání 39 osobností
Celá slavnostní akce odehrávající se na Pražském hradě byla vysílána Českou televizí a diváci se na ni mohli podívat i online. Ceremoniálu předcházelo setkání prezidenta ČR s vyznamenanými osobami. Před předáváním vyznamenání přednesl Zeman projev, ve kterém zdůraznil důvody, proč si zvolil přítomné oceněné osobnosti. Paradoxně upozornil i na závist, která může provázet vybrané osobnosti.
Nejprve přišel na řadu Řád Bílého lva, kterého se dočkal dlouholetý starosta Vídně a rakouský politik Michael Häupl, dále pak kancléř Spolkové republiky Německo Gerhard Fritz Kurt Schröder, slovinský prezident Borut Pahor a in memoriam Karel Kutlvašr a Karel Pezl, kteří působili jako náčelníci generálního štábu. Řád Tomáše G. Masaryka získaly celkem tři osobnosti. Jedním z nich byl Petr Beck, kterému se během 2. světové války podařilo utéct z Osvětimi, architekt Jože Plečnik a diplomat USA Charles Craine. Medaile Za hrdinství se dočkali hasič Jan Odermatt, partyzán Jan Přikryl, Antonín Šubrt, který bojoval v bitvě u Dunkerku a in memoriam policista Václav Haase.
Ocenění se dočkal Luděk Sobota i Zdeněk Troška
Mezi oceněnými se objevil například oblíbený spisovatel Jaroslav Foglar, rychlobruslařka Martina Sáblíková, herec Luděk Sobota, režisér Zdeněk Troška, popová zpěvačka Helena Vondráčková, folkový písničkář Jarek Nohavica nebo motoristický závodník Karel Loprais. Celkem bylo vyznamenáno 39 osobností z Čech i zahraničí, což byl nejvyšší počet vyznamenání od roku 2000. Jména některých oceněných byla známa předem. Na zbytek jsme si museli počkat až v průběhu samotného vyhlašování.
Dle tiskového mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka se rozhodovalo mezi 195 osobnostmi, ze kterých se pak vybralo finálních 39 oceněných. Dle odhadů se akce zúčastnilo zhruba 800 pozvaných hostů, což bylo asi o 200 lidí více než v předchozím roce.
A zde si přečtete, kdo všechno bude kandidovat na prezidenta ČR.