fb pixel Prezident Garfield po atentátu umíral měsíce a v bolestech. Státníka nezabila kulka, ale špinavé prsty doktorů – G.cz
Vyhledávání

Prezident Garfield po atentátu umíral měsíce a v bolestech. Státníka nezabila kulka, ale špinavé prsty doktorů

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Čtyři američtí prezidenti zemřeli v důsledku atentátu. Druhým mužem, který přišel o život během svého mandátu, byl James Garfield. Dvacátý prezident Spojených států ale mohl svá zranění přežít, kdyby ošetřující doktoři dodržovali základní hygienická pravidla. Přítomní lékaři se totiž pokusili kulku vytáhnout pomocí špinavých prstů, které strkali přímo do otevřené rány…

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 9.7.2020, 16:40

Zneuznaný šílenec vpálil do prezidenta dvě kulky

Ze 44 osob, které se staly americkými prezidenty, se čtyři zároveň staly oběťmi atentátů střelnou zbraní. Po Abrahamu Lincolnovi se druhým prezidentem Spojených států, který přišel o život rukou atentátníka, stal James Garfield. Ten byl postřelen pouhých šest a půl měsíců po svém nástupu do funkce. Atentátníkem byl duševně nemocný Charles J. Guiteau, jenž Garfielda původně nadšeně podporoval. Dokonce na jeho podporu napsal nepříliš povedený pamflet, který se nedočkal většího zájmu. Guiteau, jenž trpěl narcistní poruchou osobnosti, ale věřil, že významně přispěl ke Garfieldovu zvolení prezidentem na podzim 1880 a zcela vážně očekával, že mu prezident nabídne jako poděkování místo velvyslance ve Vídni, byť později uznal, že by se skromně spokojil i s Paříží.

Když se ani po opakovaných návštěvách Bílého domu, kde otravoval všechny přítomné svým požadavkem vidět prezidenta kvůli svému zaslouženému místu v Rakousku, nedočkal pozvání ke schůzce, rozhodl se Guiteau, že Garfielda raději zabije. Hezky po americku si v prvním obchodě koupil zbraň a rozhodl se pro poměrně drahý kousek s rukojetí ze slonoviny. To aby, dle jeho slov, zbraň vypadala hezky v muzeu. Následně Guiteau pronásledoval několik týdnů prezidenta na nejrůznějších veřejných vystoupeních, než se konečně odhodlal na washingtonském nádraží, odkud se chtěl prezident vypravit na letní dovolenou. 2. července 1881 byl prezident Garfield dvakrát střelen zezadu. Ochranku prezident neměl, jelikož nikdo neočekával, že by se někdo pokusil zabít prezidenta – atentát na Lincolna byl považován za výjimečný válečný případ.

Špinavé prstíky

První kulka prošla prezidentovým ramenem a druhá projela tělem, než se zastavila v oblasti slinivky. Prezident byl okamžitě přesunut do nádražní kanceláře, kde se několik doktorů pokusilo najít druhou kulku. Navzdory tehdejším lékařským poznatkům se ani jeden z lékařů nenamáhal umýt si své prsty, kterými se velice agresivně vrtali v otevřené ráně. Garfield následně strávil zbytek svého nepříliš dlouhého života v Bílém domě, kam byla namontovaná jedna z prvních klimatizací na světě. Ta tak udržovala jeho ložnici chladnou, aby prezident zbytečně netrpěl v horkém letním počasí. Doktoři se i v následujících dnech pokusili najít kulku pomocí starých dobrých nemytých prstů, přičemž jeden obzvláště náruživý lékař během jednoho ze svých pokusů natrhl prezidentova játra.

Naděje svitla, když se do Bílého domu vypravil renomovaný vynálezce Alexander Graham Bell se svým prototypem detektoru kovu. Přístroj ovšem kulku nenašel, ne však Bellovou vinou – ošetřující lékař totiž povolil otestovat pouze pravou část prezidentových zad, jelikož nepochopitelně věřil, že kulka se nachází právě zde. Ta ovšem byla v levé části prezidentova těla – navíc lékaři odmítli přesun prezidenta z postele, která byla ale vyztužená ocelovými pružinami, takže přístroj nemohl správně fungovat. Když byl zklamaný Bell poslán domů, lékaři se (ano, hádáte správně) opět pokusili najít kulku špinavými prsty, za opakovaných bolestných křiků prezidenta. Ten byl navíc krmen pouze ovesnou kaší, což mělo za následek rapidní pokles váhy.

Zesláblý prezident byl následně na doporučení lékařů přesunut do letního sídla u moře, jelikož se věřilo, že mu změna prostředí prospěje. Bohužel, 79 dní po atentátu prezident Garfield zemřel po nesmírně bolestivém souboji s infekcí, která se vinou naprostého ignorování jakýchkoliv hygienických zásad rozšířila z rány do celého těla. Alarmujícího selhání přítomných lékařů se pak pokusil využít sám atentátník Guiteau, který tvrdil, že za smrt prezident nemůže on, ale doktoři – soud jeho obhajobu odmítl a Guiteau dostal provaz. Jak ale ukázaly pozdější lékařské studie, Garfield mohl svá zranění přežít, kdyby si lékaři prostě a jednoduše umyli ruce, což v té době již byl v Evropě zavedený standard. Zkuste ale něco takového vysvětlovat Američanům.

Podobné články

Doporučujeme

Další články