Překvapení prezidentských voleb: názorově se lidé nejvíc shodují s outsiderem Hilšerem

Obrázek uživatele Jan Palička
01.9.2017, 11:09

V souvislosti s nadcházejícími volami prezidenta se jako o favoritech nejčastěji mluví o Jiřím Drahošovi nebo Michalu Horáčkovi, případně pak stále ještě hodně lidí věří, že svůj mandát obhájí Miloš Zeman. Projekt Otázka pro prezidenta serveru iDNES.cz nicméně ukázal, že to překvapivě není ani jeden z této trojice, s jehož názory souhlasí nejvíce lidí. Největší názorové shody dosahuje nejmladší z kandidátů, lékař Marek Hilšer, který je jinak považován spíše za outsidera.

Česko sice momentálně žije hlavně volbami do poslanecké sněmovny, ale ani volby prezidentské, které se budou konat v lednu příštího roku, rozhodně neunikají naší pozornosti. I prezidentští kandidáti, kteří stále ještě sbírají podpisy na své petiční archy, se snaží voliče oslovit a získat jejich podporu. Vedle stávajícího prezidenta Miloše Zemana, který bude mandát obhajovat, se v souvislosti s volbami nejčastěji hovoří o textaři Michalu Horáčkovi a o bývalém předsedovi Akademie věd Jiřím Drahošovi. Zbývající kandidáti jsou považováni spíše za outsidery. Přesto bychom je ale neměli podceňovat.

Server iDNES.cz ve svém projektu Otázka pro prezidenta pokládá všem prezidentským kandidátům každý měsíc vždy stejnou otázku týkající se politické situace a jejího řešení z pozice prezidenta. Odpovědi jednotlivých kandidátů následně uveřejňuje bez uvedení jmen jednotlivých kandidátů a čtenáři hlasují, s jakými odpověďmi souhlasí a s jakými ne. Teprve po skončení hlasování je odtajněno, kdo je autorem odpovědi, která oslovila nejvíce voličů. Překvapivě vítězem není ani jeden z favorizované trojice kandidátů Zeman - Horáček - Drahoš, nýbrž nejmladší účastník prezidentského klání, lékař Marek Hilšer.

Ze čtyř položených otázek se Hilšerova odpověď lidem nejvíce líbila hned třikrát. V jednom případě čtenáře nejvíce oslovil Jiří Drahoš, konkrétně v odpovědi na otázku týkající se migrace a terorismu, kde osmašedesátiletý akademik řekl, že Evropa musí lépe střežit své vnější hranice, posílit vnitřní obranu a tajné služby a řešit příčiny migrace v místě, kde vznikají. V celkovém hodnocení je Drahoš třetí, jelikož se s ním lidé shodli celkem v 41,37 % případů. Druhé místo drží s 45,45% shodou Michal Horáček a s prvním Hilšerem se čtenáři Otázky pro prezidenta shodli v 55,06 % všech odpovědí.

Hilšer zaujal nejprve svými názory na vyřešení květnové vládní krize, když za zásadní považoval prezidentskou nadstranickost a oprostění se od osobních preferencí. Podruhé zvítězila jeho odpověď na otázku týkající se prezidentských milostí, které v rukou rozumného prezidenta na rozdíl od plošné amnestie považuje za možnost lidského vyvážení přísnosti a nedokonalosti práva v odůvodnitelných případech. Potřetí jednačtyřicetiletý lékař bodoval se svým názorem na jmenování trestně stíhaného premiéra, ke kterému by mohlo dojít v říjnových volbách. Kdyby byl prezidentem Hilšer, trestně stíhaného premiéra by nejmenoval, protože by nechtěl vystavit společnost riziku, že o ní bude rozhodovat zločinec, a raději by hledal kompromis, například v podobě jmenování jiného zástupce vítězné strany.

Výsledky Otázky pro prezidenta jsou zajímavé hned z několika důvodů. Prvním je, že jen potvrzují fakt, že mnoho lidí spíše než na názory kandidátů v jakýchkoliv volbách dá na veřejné mínění a volí ty, které podvědomě pokládají za vítěze, případně se těm, kteří by jim názorově nejvíce vyhovovali, bojí dát svůj hlas s tím, že přeci stejně nemohou vyhrát a byla by to ztráta hlasu. Druhou zajímavou rovinou je to, že ač část lidí Marka Hilšera šmahem odsoudí jako sluníčkáře a vítače, tak ti samí lidé nemají problém ztotožnit se s jeho názory, když neví, kdo je jejich autorem.

Zde se můžete podívat na záznam našeho rozhovoru s Markem Hilšerem.


Komentáře