fb pixel
Vyhledávání

Před 48 lety došlo k únosu čtyř letadel: rukojmí výměnou za propuštění politických vězňů

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Příští týden si připomene výročí tragických událostí, ke kterým došlo 11. září 2001. Teroristé se zmocnili čtyř letadel a využili jich jako řízených střel. Nebyl to však jediný synchronizovaný únos letadel v historii. Čtyř letadel se teroristé zmocnili také přesně před 48 lety.

Václav Roman
Václav Roman 6.9.2018, 15:38

S teroristy se nevyjednává?

Dne 9. září 1970 pak ještě v rámci téže akce k únosu pátého stroje. O události se mluví jako o únosech letadel na Dawson's Field, přičemž Dawson's Field je název polního letiště v Jordánsku, kam teroristé s unesenými letadly zamířili.

Akce byla dílem Lidové fronty pro osvobození Palestiny, což byla marxisticko-leninistická organizace, jejímž členům se podařilo na palubu letadel propašovat zbraně. Usnadňovala jim to skutečnost, že v té době bylo detektorů kovů jako šafránu. Navíc se tehdejší letištní kontroly nedají s těmi současnými vůbec srovnávat.

Dne 6. září 1970 přistály na letišti Dawson's Field dva ze čtyř ten den unesených strojů. Co se stalo s těmi dalšími dvěma? Let číslo 219 izraelského národního El Al byl sice unesen také, ale pasažérům se podařilo teroristy odzbrojit. Bylo štěstím, že na palubu se dostali jen dva únosci ze čtyř. Další dva ale nelenili a zmocnili se později letadla společnosti Pan Am, s kterým zamířili do Egypta. Nebylo totiž jisté, zda by Boeing 747 jumbo jet mohl na letišti v Dawson's Field vůbec přistát.

Kapitán letu číslo 219 se dvojice teroristů nezalekl, ignoroval jejich příkazy a udělal takový manévr, který teroristy vyvedl z rovnováhy, čehož pasažéři využili a zachránili se. Jeden z teroristů byl později uvězněn, druhý zemřel. Jedná se o jedinou oběť celé události. Všech pět únosů se obešlo bez obětí na životech cestujících a posádek letadel.

Drama to však bylo pořádné! Na letišti Dawson's Field postupně přistála tři letadla. První dvě 6. září, třetí o několik dní později.

Vůdce teroristů Basám Abú Šaríf sdělil světu na tiskové konferenci požadavky. Životy rukojmích měly být ušetřeny výměnou za propuštění politických vězňů, přičemž ke splnění požadavků byla stanovena několikadenní lhůta. Únosci postupně propustili ženy a děti, jako pojistku si však ponechali téměř 6 desítek osob. Aby zdůraznili, že to myslí vážně, vyhodili dne 12. září letouny do povětří.

Nakonec se dočkali a k propuštění vězněných Palestinců došlo. Rukojmí byli díky tomu sice zachráněni, ale vyhovění teroristům znamenalo obrovskou vlnu kritiky.

A zde si připomeňme tragický letecký den na základně Ramstein, při kterém před 30 lety zemřely desítky lidí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články