fb pixel Tragický letecký den na základně Ramstein: při neštěstí před 30 lety zemřely desítky lidí – G.cz
Vyhledávání

Tragický letecký den na základně Ramstein: při neštěstí před 30 lety zemřely desítky lidí

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

V Německu si dnes připomínají smutné výročí. Před 30 lety skončila tragicky letecká show na základně Ramstein. Před zraky zhruba 300 tisíc diváků se při předvádění akrobatických kousků srazily tři proudové letouny a hořící trosky dopadly mezi přihlížející. Jedná se o jedno z největších leteckých neštěstí, ke kterému při leteckých přehlídkách kdy došlo.

Václav Roman
Václav Roman 28.8.2018, 18:06

Ohnivé peklo

Dne 28. srpna 1988 se na letecké základně Ramstein poblíž města Kaiserslautern konala jako každý rok oblíbená letecká přehlídka. Ukázky letové akrobacie byly prováděny nad hlavami diváků a zlatým hřebem leteckého dne bylo vystoupení italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori.

Letka čítající deset proudových letadel vzlétla v 15:40, v kokpitech seděli zkušení vojenští piloti. Vrcholem jejich show mělo být probodnuté srdce nad hlavami diváků. Letka se rozdělila na dvě části a každá z nich vykreslila na obloze polovinu srdce. To se povedlo. Manévr pokazilo letadlo, které se oddělilo a vyobrazené srdce proťalo. Pilotoval jej podplukovník Ivo Nutarelli, který měl nalétáno přes 4000 hodin a podobný manévr předtím mnohokrát bravurně zvládl.

Zatímco letouny dokončovaly tvar srdce, vletěl doslova mezi ně Nutarelliho stroj. Byl na místě jen o něco málo dříve, než měl, ale následky toho byly fatální. Srazil se s několika letouny přilétajícími z levé strany. Tři letouny z deseti se zřítily, další dva byly lehce poškozeny. Neštěstí se stalo jen pár desítek metrů nad hlavami diváků.

Záběry, z kterých zamrazí

Hořící trosky dokonaly dílo zkázy. Nutarelliho stroj dopadl jen kousek od přihlížejících diváků a explodoval. Neštěstí si vyžádalo celkem sedm desítek lidských životů, zraněných byly stovky. Na velkém počtu obětí se podepsala také špatná součinnost mezi americkými a německými zdravotníky.

Kvůli této tragédii došlo ke změnám v pořádání vojenských leteckých přehlídek. Zvažovalo se dokonce, že budou kompletně zrušeny, nakonec došlo ale jen k úpravě pravidel. Letové ukázky už není možné provádět přímo nad diváky.

A zde si přečtěte o havárii nadzvukového letounu Concorde: tragédie si vyžádala 113 obětí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články