Před 39 lety vyletěl Vladimír Remek do kosmu: 5+1 hrdinů, díky kterým je ve vesmíru i česká stopa

Obrázek uživatele vaclav.roman
02.03.2019, 09:17

První mise a počátky průzkumu vesmíru byly poznamenány studenou válkou a soupeřením dvou supervelmocí. I to je důvod, proč prvních několik desítek lidí, kteří se dostali do vesmíru, byli buďto Američané nebo Sověti. Až 87. kosmonaut pocházel odjinud, z Československa. Byl jím Vladimír Remek, který je Evropskou kosmickou agenturou (ESA) po právu označován za prvního evropského kosmonauta.

Dnes je tomu přesně 39 let, co vyletěl Vladimir Remek jako první český kosmonaut do vesmíru. Připomeňme si při této příležitosti nejen jeho osobnost, ale i další piloty a výzkumníky českého původu, kteří zamířili ke hvězdám. Našli jsme jich celkem šest.

1. Vladimír Remek – jediný Čech ve vesmíru

Vladimír Remek, náš jediný kosmonaut, se narodil 26. září 1948 v Českých Budějovicích. Jeho otec byl vojenský pilot a později také velitel letectva Československé lidové armády, což mělo na Vladimíra Remka velký vliv. Zatoužil po kariéře vojenského pilota, nejprve studoval na Vyšším leteckém učilišti v Košicích, v roce 1972 se zapsal na studia na Vojenské letecké akademii J. A. Gagarina v Moninu u Moskvy, kde se mu dařilo. Po dokončení studií se u svého pluku v Žatci dlouho neohřál, přišla totiž neodmítnutelná nabídka – možnost letu do vesmíru.

Psal se rok 1976, když Sovětský svaz nabídl v rámci programu kosmické spolupráce socialistických států Interkosmos možnost podobného „výletu“. Vybíralo se z pilotů vojenského letectva a do prvního kola se kvalifikovalo na 24 kandidátů, Remek mezi nimi. Výběr probíhal i v dalších zemích sdružených v tomto programu, například v Polsku či NDR. Remek si vedl nejlépe a v listopadu 1976 byl povýšen na kapitána, pak začala perná příprava ke kosmickému letu. Posádku tvořili Vladimír Remek coby výzkumník a Alexej Gubarev coby velitel. Gubarev již předtím absolvoval let Sojuzem 17 a strávil několik měsíců na orbitální stanici Saljut 4.

První mezinárodní posádka v historii kosmických letů odstartovala z kosmodromu Bajkonur dne 2. března 1978 v lodi Sojuz 28 a o den později dosáhla svého cíle, kterým byla kosmická stanice Saljut 6, kde Remek a Gubarev týden pomáhali základní posádce s výzkumem. Zpátky na Zemi se vrátili 10. března 1978. První a jediný let československého kosmonauta trval přesně 7 dní, 22 hodin a 16 minut.

2. Oldřich Pelčák – Remkův náhradník

Oldřich Pelčák se do vesmíru nikdy nepodíval a nejspíš proto se o něm dnes tolik nemluví. Byl totiž „pouhým“ kandidátem. V letech 1976 až 1978 absolvoval tento rodák ze Zlína výcvik spolu s Vladimírem Remkem, s kterým předtím studoval na vojenské letecké akademii. Mohlo se klidně stát, že do vesmíru poletí Pelčák... Jenomže se to nestalo. Major Oldřich Pelčák se stal členem záložní posádky a do Sojuzu 28 byl vybrán Remek.

3. Jim Lovell vezl na Měsíc československou vlajku

Více Čechů, kteří se podívali do vesmíru nebo jim to těsně nevyšlo, nemáme. Jsou tu však ještě tři astronauti českého původu. Tím prvním je Jim Lovell, který se účastnil programů Gemini a Apollo. Lovell opustil rodnou planetu celkem čtyřikrát. Poprvé v roce 1965, podruhé o rok později již jako velitel mise Gemini 12. A pak tu byly dvě mise Apollo, jejichž cílem byl Měsíc, na ten se však Lovell nepodíval. Během jeho poslední mise Apollo 13, které velel, došlo k havárii, astronautům se však podařilo zdárně vrátit na Zemi. A pojítko s naší zemí? Lovellův děda se narodil nedaleko Plzně, na Přešticku, konkrétně v obci Dolní Lukavice, kam se Lovell zajel v roce 2000 podívat. K Měsíci vezl jako vzpomínku na své předky československou vlajku.

4. Eugene Cernan a československá vlajka podruhé

Tu stejnou vlajku měl na svých cestách k Měsíci i Eugene Cernan, který se v roce 1966 stal třetím člověkem, který vystoupil do volného vesmíru. Zúčastnil se celkem tří vesmírných misí a byl zároveň posledním člověkem, který zanechal stopy na Měsíci. Jeho děda Štefan Čerňan pocházel z Vysoké nad Kysucou, odkud spolu s manželkou emigrovali do USA. Rodiče Eugenovi matky pocházeli z Písecka a od Týna nad Vltavou.

5. John Blaha spolupracoval s oběma velmocemi

Děda astronauta Johna Blahy pocházel z Herálce u Humpolce. John Blaha absolvoval celkem 4 krátkodobé kosmické lety v raketoplánech Space Shuttle a dále pak jeden dlouhodobější pobyt na ruské vesmírné stanici Mir, kde spolupracoval s ruskými kosmonauty od září 1996 do ledna 1997.

6. A přece ještě někdo - Krteček

Vesmír zakusil také Krteček, plyšák českého původu, kterého si s sebou na palubu vesmírné lodi v roce 2011 vzal americký geofyzik a astronaut Andrew J. Feustel.

A zde si přečtěte o prvním turistovi na cestě kolem Měsíce, který miliardy vydělal díky tričkům na míru.


Komentáře

Doporučeno pro vás