fb pixel Vladimír Remek – G.cz
Vyhledávání

Vladimír Remek

Vojenský pilot a jediný československý kosmonaut Vladimír Remek se narodil narodil 26. září 1948 v Českých Budějovicích. 

Jeho otec byl vojenský pilot a později také velitel letectva Československé lidové armády, což mělo na Vladimíra Remka velký vliv. Studoval na Vyšším leteckém učilišti v Košicích, v roce 1972 se zapsal na studia na Vojenské letecké akademii J. A. Gagarina v Moninu u Moskvy. Po dokončení studií se u svého pluku v Žatci dlouho neohřál, přišla totiž neodmítnutelná nabídka – možnost letu do vesmíru.

V roce 1976 nabídl Sovětský svaz v rámci programu kosmické spolupráce socialistických států Interkosmos možnost letu do vesmíru. Vybíralo se z pilotů vojenského letectva a do prvního kola se kvalifikovalo 24 kandidátů, Remek mezi nimi a vedl si ze všech nejlépe. V listopadu 1976 byl povýšen na kapitána, pak začala perná příprava ke kosmickému letu. Posádku tvořili Vladimír Remek coby výzkumník a Alexej Gubarev coby velitel.

První mezinárodní posádka v historii kosmických letů odstartovala z kosmodromu Bajkonur dne 2. března 1978 v lodi Sojuz 28 a o den později dosáhla svého cíle, kterým byla kosmická stanice Saljut 6, kde Remek a Gubarev týden pomáhali základní posádce s výzkumem. Zpátky na Zemi se vrátili 10. března 1978. První a jediný let československého kosmonauta trval přesně 7 dní, 22 hodin a 16 minut.