fb pixel Před 35 lety vypukla počítačová revoluce: Na scénu vstoupil první Mac – G.cz
Vyhledávání

Před 35 lety vypukla počítačová revoluce: Na scénu vstoupil první Mac

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Před 35 lety došlo k historickému zlomu, alespoň tedy ve světě výpočetní techniky. Dne 24. ledna 1984 byl na trh uveden první počítač Mac, který byl na svou dobu mimořádně nadupaný a uživatele ohromil hlavně svou snadnou ovladatelností. Podívejme se, jak se nynějšímu technickému gigantovi podařilo prorazit.

Václav Roman
Václav Roman 24.1.2019, 13:12

Jak se rodí úspěch?

„24. ledna představí Apple Computer Macintosh. A vy se dozvíte, proč 1984 nebude jako 1984,“ zaznělo v závěru minutového reklamního spotu, jehož režie se ujal Ridley Scott. Slavný režisér se nechal inspirovat Orwellovým románem a konkurenční IBM představil jako Velkého bratra. Reklama běžela v nejprestižnějším a nejdražším čase, konkrétně 22. ledna 1984 při finále Superbowlu a vzbudila vlnu zájmu. To však ještě nebylo nic v porovnáním s tím, co se stalo o dva dny později, kdy Steve Jobs předstoupil před natěšené diváky a nový produkt jim osobně předvedl.

Macintosh 128K byl převratnou novinkou a o výpočetní techniku se díky němu začali zajímat i počítačoví laici, pro které byly do té doby nabízené přístroje příliš složité. Nový Mac se dal ovládat intuitivně pomocí myši, nechyběl ani operační systém a místo psaní složitých příkazů stačilo jednoduše kliknout na ikonu a bylo to.

Kromě myši a první verze operačního systému Mac OS byl Macintosh 128K vybaven devítipalcovým monitorem, jehož displej nabízel rozlišení 512 x 342 pixelů, s 8 MHz procesorem a operační pamětí 128 kB. Nevelký stroj nepostrádal disketovou mechaniku ani klávesnici, na té ovšem chyběly kurzové klávesy – Apple totiž sázel na ovládání pomocí myši.

„Hello, I am Macintosh“

A jak tehdy mladý Steve Jobs počítač Macintosh 128K představil? V podstatě jej nechal, ať se uvede sám. Za velkého zájmu diváků vyndal revoluční zařízení z tašky a zapojil ho do elektřiny. Do disketové jednotky zasunul disketu a ustoupil stranou, aby počítač mohl v plné kráse předvést, co všechno umí.

Když se představil, nezapomněl poděkovat za to, že byl vyndán z tašky, což přítomné pobavilo. Byl malý, ale dokázal vše potřebné. „Nikdy nevěřte počítači, který neuzvednete,“ poznamenal robotickým hlasem Macintosh.

Nutno dodat, že tento Mac nebyl prvním osobním počítačem, ten představila konkurenční firma IBM už tři roky předtím, ale kvůli složitému ovládání pomocí příkazového řádku, si přízeň uživatelů nezískal. Macintosh 128K se tak stal prvním komerčně úspěšným osobním počítačem s grafickým uživatelským rozhraním. Apple jej nabízel za 2495 dolarů (v dnešních cenách zhruba 129 tisíc korun) a do května 1985 se prodalo zhruba 70 tisíc kusů. Prodeje však postupně klesaly, až jej Apple úplně stáhl z trhu. To už byl venku jeho nástupce, kterým byl osobní počítač Macintosh 512K.

V následující galerii se můžete podívat, jak se Mac v průběhu let měnil:

A zde si můžete přečíst o tom, že slovní zásoba amerických rapperů se stále zhoršuje. Podle následující analýzy budou brzy rapovat dětské říkanky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články