fb pixel Přechodové rituály nejsou záležitostí divochů, využívají je i vrcholoví manažeři, říká kněžka Lilia Khousnoutdinová – G.cz
Vyhledávání

Přechodové rituály nejsou záležitostí divochů, využívají je i vrcholoví manažeři, říká kněžka Lilia Khousnoutdinová

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

V pražském klubu Eccentric proběhla v minulých dnech přednáška kněžky Lilie Khousnoutdinové na téma „přechodový rituál". O co se vlastně jedná, komu všemu je tento rituál určený a s čím může člověku pomoc? Možná se budete divit.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 19.11.2019, 10:58

Na úvod bychom si měli vysvětlit pojem „kněžka.“ Je to jednoduché, jedná se o ženu – kněze. Tedy o ženu, která je vyškolená k tomu vést rituály a ceremonie a poskytuje tak prostor, ve kterém člověk může smysluplně oslavit velké životní předěly, jako je například narození dítěte, svatba, ale třeba i rozvod, ztráta blízkého, a nebo také důležité fáze plodného života ženy. Více o kněžkách v pojetí Lilie najdete na těchto webových stránkách: www.knezkabohyne.cz.

Lilia se tři roky školila u Kathy Jones v chrámu v anglickém Glastonbury. Na její školu narazila, když hledala sama pro sebe smysluplný svatební obřad. Právě její pojetí rituálů, ale i pojetí samotné role kněžky ji tehdy velice oslovili. Následně postupně přidávala inspirace ze svých cest a setkání s různými podobami těchto obřadů, které jsou praktikované dnes po celém světě. Lilia vychází také z historie, kterou původně na Oxfordu studovala.

Co je přechodový rituál

Přechodový rituál je definovaný jako rituál, který provází přechod skupiny jednotlivců nebo jedince samotného z jednoho společenského postavení nebo období do druhého, a to kvalitativně vyššího. Pomáhá vypořádávat se s důležitými životními změnami. Francouzský etnolog Arnold van Gennep popisuje tyto rituály jako sociální události, mezi něž se řadí např. těhotenství, svatba, pohřeb… Tolik teorie.

V praxi se Lilia Khousnoutdinová snaží hlavně o to, aby rituály sloužily jako podporující prožitek v období důležitých životních změn a měly pro člověka současně praktickou rovinu. Nejedná se zdaleka jen o abstraktní spirituální záležitost. Například v rámci rituálu "menarche" (oslava první menstruace) dívce dává dobré rady, „jak na to", jak se vypořádat s bolestí a diskomfortem, v rámci rituálu se sdílí vzájemné zkušenosti a příběhy tak, aby dívka měla dostatek informací, inspirace, tipů a triků do života. Nejedná se tedy pouze o krásnou oslavu, která by ji ideálně měla podpořit v pozitivním přístupu k vlastnímu tělu a k celému cyklu plodnosti. „Dle mého názoru jsou rituály a ceremonie jakožto demarkace důležitých životných změn přirozenou lidskou potřebou. Není náhodou, že v každé kultuře najdeme bohatou škálu obřadů nebo ritualizovaných zkoušek dospělosti. Dnes vidíme i akademické práce, které potvrzují význam rituálů a ceremonií pro lidskou psychiku a tvorbu komunity,“ přibližuje vše Lilia.

Zkoušky dospělosti v moderní době

Další rituály jsou například lámání šípu krkem, který spadá do stejné skupiny jako procházení ohněm nebo chůze po skleněných střepech a představují oblíbenou formou, jak provádět v současné moderní době zkoušky dospělosti. Dnes už není zájem vyhánět chlapce do džungle, aby zabili hada. Přechodové rituály v podání Lilie jim poskytují bezpečnou, ale také efektivní alternativu toho, jak se potkat se svými strachy. A k čemu jdou rituály dnes využít prakticky? Možná to někomu může přijít paradoxní, ale jako velmi účinné a oblíbené se ukazují i mezi manažery. Jsou hojně využívané v rámci firemních teambuildingů. Právě díky nim je možné zjistit, jak na tom jsou jednotliví členové týmu a odhalit tak jejich slabé a silné stránky.

Teď z trochu jiného soudku. Přečtěte si, jaké "rituály" měla pro změnu StB, když špehovala občany.

Podobné články

Doporučujeme

Další články