Nadbytek úředníků v Česku
Pro začátek bychom si měli uvést několik čísel, které vás překvapí. Z našeho státního rozpočtu je živeno 445 tisíc lidí, což stát stojí 162 miliard korun ročně. Z toho za posledních 5 let přibylo neuvěřitelných 30 tisíc lidí, kteří jsou placeni státem. V roce 2018 přibyde dalších 8 500 státních zaměstnanců, což nás bude stát další peníze z daní.
Nedivme se, že náš rozpočet není vyrovnaný, když zbytečně zaměstnáváme tuny a tuny lidí, kteří jsou k ničemu. Oni nám život neulehčují, ale přesně naopak. Ve frontách stojíme stále stejně dlouhou dobu a místo toho jsme zasekáváni nesmyslnou další byrokracií. Digitalizace státní správy, která by zeštíhlila náš stát, se stále nekoná. Hlavně, že máme EET, které zaměstnalo spoustu lidí z důvodu kontrol. Kvůli EET čekáte například v hospodě na pivo mnohem déle, jelikož servírka musí déle datlovat cifry do počítače. Čistý výnos z EET je přitom pouhých 4,7 miliard korun, což by stát bez problémů vydělal, kdyby vyhodil pár stovek lidí státních zaměstnanců. Ti lidé jsou zapotřebí jinde. Soukromé firmy všech rozměrů už nevědí, kam sáhnout pro lidi, kteří by mohli pracovat a být přínosem a oni jsou mezitím přisátí na státní rozpočet, kde akorát škodí, nebo jen sedí a nic nedělají.
Jestli to tímto tempem půjde dál, bude stát plný státních zaměstnanců, což se nám jednou vrátí. A samozřejmě ne v dobrém. Až přijde zase nějaká finanční krize a stát bude nucen tyto lidi propustit, nenajdou uplatnění, takže budou na úřadu práce, což opět zaplatíme my. Kdyby místo utrácení stát vytvářel rezervy na horší časy, mohl by se těchto děsivých vizí vyvarovat.
Samozřejmě, že v rámci zvyšování stavu státních zaměstnanců se nejedná jen o úředníky, jde i o učitele, vojáky nebo policisty. Ale pro ty flákače, kteří mají v plánu sedět na svém teplém "místečku" na úřadě až do důchodu, máme jasný vzkaz: "TÁHNĚTE DO POŘÁDNÝ PRÁCE!"
A zde si přečtete o tom, že pražská čítárna Unijazz po 24 letech dostala výpověď.