Konec legendárního místa: kultovní pražská čítárna Unijazz po 24 letech končí, dostala vyhazov

Obrázek uživatele Martin Miko
23.09.2018, 13:15

Po 24 letech dostala pražská Čítárna Unijazz v Jindřišské ulici výpověď ke konci roku, ovšem s tou podmínkou, že do 7. ledna 2018 musí být prostory kompletně vyklizeny. Podle informací, které se šíří sociálními sítěmi, se majitel nemovitosti rozhodl celý dům zrekonstruovat a propojit s dalším domem. Prostory čítárny tak pravděpodobně budou využity ke komerčním účelům.

Konec Čítárny Unijazz v Jindřišské pasáži

Jedno z nejatmosféričtějších míst v centru Prahy, které bylo oblíbené nejen mezi studenty a příznivci nezávislé a undergroundové kultury, dostalo výpověď na současné adrese v Jindřišské pasáži, kde sídlilo od roku 1994. V místě, kde od 50. let minulého století sídlila laboratoř Výzkumného ústavu pro mléko a vejce, v polovině 90. let vznikl prostor, který téměř čtvrt století sloužil jako čítárna s knihovnou a občerstvením. Postupně se stal místem setkávání příznivců hudby, diskuzních a poslechových pořadů, filmových večerů a besed. Konaly se zde také autorská čtení, výstavy nebo klubové večery. Čítárna navíc disponuje knihovním fondem, který čítá zhruba 1500 titulů.

Jedinečná atmosféra starého bytu vytvářela z tohoto prostoru unikátní místo pro setkání. Nyní to vypadá, že si Čítárna bude muset hledat nové prostory v Praze. Za vším hledejme někdejší vedení Prahy 1, která před pár lety prodala nemovitosti francouzským investorům, kteří z prostor nyní vytvoří pravděpodobně kanceláře. Protože přesně to centrum Prahy plné historických domů a pamětihodných míst a podniků potřebuje. Další kanceláře. Bravo.

A zde si přečtete o kultovním dokumentu Katka od Heleny Třeštíkové.


Komentáře

Doporučeno pro vás