fb pixel Pražský Žižkov v létě ožije díky Landscape festivalu uměním a architekturou – G.cz
Vyhledávání

Pražský Žižkov v létě ožije díky Landscape festivalu uměním a architekturou

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

To, že je Žižkov v rámci Prahy místo které je dodnes vnímané jako něco svérázného, to potvrdí všichni Pražané. A obyvatelé této městské části si na tom vlastně zakládají. Jednou Žižkovák, navždy Žižkovák. Ale i Žižkov měnil a stále mění svoji tvář. Z původně dělnické čtvrti se pomalu stává něco jako pražský Montmartre, místo, kde je umění doma. A právě zde dnes začíná osmý ročník Landscape festivalu. Veřejnost se může těšit na čtyři desítky nejrůznějších výtvarných děl, instalací a intervencí ve veřejném prostoru českých i zahraničních architektů a umělců.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 20.6.2020, 11:51

Vzhůru na Žižkaperk

Cílem Landscape festivalu je nejen zpestřit během letních měsíců městské prostředí, ale také upozornit na potenciál Žižkova a ukázat možnosti zlepšování kvality života ve městech, včetně adaptačních opatření na změnu klimatu. Landscape festival se rodil v letech 2014 a 2015 na Praze 3. Jeho první dva ročníky se konaly v areálu Nákladového nádraží a v jubilejním roce 2018 se sem vrátil svými aktivitami na vrchu Vítkov a v jeho okolí. Právě na ty se snaží letošní osmý ročník navázat, a tak po Opavě, Plzni a Ostravě obrací festival znovu svou pozornost opět ke krajině pražského Žižkova.

Nově si letos obyvatelé i návštěvníci Žižkova mohou sestavit svůj vlastní park díky interaktivní instalaci amsterodamských NL Architects s názvem Puzzle park, který je inspirovaný legendárním žižkovským hlavolamem Patnáctka a na sídlišti v Žerotínově ulici si jej ještě leckdo pamatuje. Mohou ochutnat na Havlíčkově náměstí díky pítku s nanofiltrací Richarda Loskota okapovou vodu nebo se v parných dnech osvěžit u nových vodních prvků studentů Fakulty architektury ČVUT na rohu ulic Jeseniova a Prokopova a na náměstí Radost. Ty mají vybídnou nejen k osvěžení, ale také k zamyšlení nad zranitelností koloběhu vody. Atmosféru Kostnického náměstí v roce 1914 připomene všemi barvami hrající instalace architekta Davida Vávry. Na nezadržitelný proud času, pomíjivost i přírodní živel upozorní obří obraz Vodopád Patrika Hábla na panelovém domě v Kubelíkově ulici. Poblíž cyklostezky vedoucí bývalou Vítkovskou železniční tratí a Hrabovskou spojku je nově k dispozici nejen cyklistům nový interaktivní mobiliář odkazující svým tvaroslovím k železniční historii místa. Přes střechy zaparkovaných aut vede přímo před žižkovskou radnicí alternativní stezka francouzského umělce Benedeta Buffalina.

Architektura ve městě

Stejně jako v minulosti chystá festival kromě environmentálních a uměleckých instalací také drobné architektonické intervence a věnuje se tématu architektury a urbanismu Žižkova. Před dvěma lety na sebe upozornil zdařilým propojením křižovatky u divadla Ponec a cyklostezky pod vrchem Vítkov v podobě instalace nazvané Žižkov highline z dílny studia Archwerk. V letošním roce na ni naváže interaktivní hravá instalace od MÓD architektů s názvem ZŠIBENICEŽELEZNICE v téže lokalitě. Na Vítkově pak vyroste výstavní pavilon pro výstavu Nahraj!, která prezentuje současné dění na poli české dřevěné experimentální architektury, a na židovských pecích instalace nazvaná Galerie jednoho obrazu Víta Čechmánka. O architektuře Žižkova budou diskutovat David Vávra a Ivan Vavřík na Kostnickém náměstí 25. června a model z dílny Petra Stolína představující plány na zástavbu rozsáhlého území kolem Nákladového nádraží Žižkov bude od září k vidění ve výstavním pavilonu.

Na výtvarné části programu spolupracuje LF s několika místními galeriemi, jako jsou Atrium na Žižkově, Hunt Kastner, Nevan Contempo nebo Galerie 35 m2, které nominovaly své umělce, aby přispěli do festivalového programu. Návštěvníci se tak mohou těšit na díla Jana Turnera, Vojtěcha Míči, Kurta Gebauera, Jana Zdvořáka, Aleše Hnízdila nebo Jana Boháče a Anny Ročňové. Na trase je čekají také dva murály, které vznikly za podpory hlavního města Prahy a programu Umění pro město (jehož garantem je Galerie hlavního města Prahy). Jejich autory budou streetartový umělec Timo a malíř Patrik Hábl.

Zahraniční účast se i vzhledem situaci spojené s Covid 19 podařilo zajistit na dálku a návštěvníci se mohou těšit na díla například amsterodamských NL Architects, hravého francouzského umělce Bufalina Benedetta anebo Hannese Gröblachera a Rolanda Wücka z vídeňské BOKU.

Trasa festivalu tvoří pomyslný okruh a provede návštěvníky zelenou infrastrukturou Žižkova tak, aby upozornila na výjimečné množství parků a dalších typů městské zeleně a podtrhla jejich krajinářský, přírodní a rekreační potenciál.

Festival potrvá na Žižkově až do konce září a nabídne návštěvníkům bohatý doprovodný program přednášek, diskusí, workshopů, happeningů či výstav. Festival pořádá Galerie Jaroslava Fragnera za podpory městské části Praha 3. Více informací a také program najdete na www.landscape-festival.cz.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články