fb pixel Praha bez života. Vylidněné hlavní město nabízí v době koronavirové ojedinělý pohled – G.cz
Vyhledávání

Praha bez života. Vylidněné hlavní město nabízí v době koronavirové ojedinělý pohled

+ DALŠÍCH 27 FOTEK + DALŠÍCH 28 FOTEK

Praha je světovým unikátem a ne nadarmo se jí říká Matka měst. Do města s obrovskou tradicí a se specifickým historickým centrem ročně zavítá téměř 10 milionů turistů. Prahu bez lidí by si ještě před pár měsíci těžko někdo dovedl představit. V důsledku světové pandemie způsobené koronavirem se nám ovšem tento unikátní pohled na hlavní město sám nabídl. Jak to v hlavním městě aktuálně vypadá? Podívejte se na Prahu tak, jak ji nyní vidím a vnímám já.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 19.4.2020, 13:19

Poloprázdná Praha bez turistů zažívá velký nádech

Ačkoli je Praha světovým unikátem a svou krásou se rovná Paříži i Římu, podstatná část obyvatelstva Česka si hlavního města neváží. A ještě více se jim protiví jeho obyvatelé – Pražané. Zejména před parlamentními volbami by si jistě velká část mimopražského obyvatelstva přála, aby v Praze nebyl ani živáček. Praha totiž v jakýchkoli volbách dost často výrazně zamíchá kartami. A toto přání se těmto lidem částečně splnilo, samozřejmě jen hypoteticky.

V pražských ulicích totiž ještě před pár týdny nebo možná dny nebylo po člověku vidu ani slechu. Všichni totiž poměrně důsledně dodržovali vládní opatření, až na ojedinělé výjimky potvrzující pravidlo. Češi zaujali k situaci dokonce tak zodpovědný přístup, že byli dáváni za příklad ve všech evropských médiích. Dnes je již situace uvolněnější, zejména ve špičce všedního dne lze potkat v Praze poměrně dost lidí putujících většinou z práce nebo na nákup. Ovšem turisticky nejvíce navštěvovaná místa v centru, kam většina Pražanů moc nechodí,i nadále zejí prázdnotou.

Například projít Staroměstským náměstím, které je v běžné turistické sezóně zaplněné turisty, je v podstatě sportovní výkon a zabere vám to třeba i několik dlouhých minut. Dnes přejdete od Orloje k ulici Dlouhá za 30 sekund, a ještě si stihnete důkladně prohlédnout Pomník mistra Jana Husa uprostřed náměstí. Také Václavské náměstí nabízí velice zajímavý pohled. Je totiž přesně takové, jaké by si ho nejspíš přál premiér Andrej Babiš po celé volební období – prázdné.

Matka měst v unikátní podobě

Pohled, který nám momentálně Praha nabízí, se v dalších několika desetiletích již nemusí opakovat. A jelikož by všichni měli zodpovědně dodržovat vládní nařízení a doporučení a necestovat zbytečně do hlavního města, přinášíme v galerii aktuální podobu a atmosféru hlavního města. Můžete se tedy účastnit této „virtuální prohlídky“, abyste si užili tuto unikátní podobu Prahy a zároveň nijak neohrozili sebe ani své blízké.

Podobné články

Doporučujeme

Další články