Biskup Mikuláš
V kalendáři nebyl 6. prosinec za svátek svatého Mikuláše zvolen jen tak bezdůvodně. V tento den ve čtvrtém století měl zemřít biskup z Malé Asie Mikuláš z Myry, známý také jako svatý Mikuláš. Jeho památku si dnes připomíná velká část nejenom evropských národů. Ale každý trochu jinak. Co má ale hodně národů společného je, že se tento svátek slaví již 5. 12., tedy o den dříve.
Mikuláš, který je u nás zobrazován jako muž s bílými dlouhými vousy a je oděný do biskupského hávu, se narodil ke konci třetího století ve městě Patara. Kázal křesťanství a pomáhal chudým. Hodným dětem nosil ovoce a mnoho jich také zachránil. Podle jedné z legend měl dokonce zachránit před hladomorem celé město. Tohoto světce dnes oslavujeme. Ale jak?
A básničku umíš?
Do ulic měst a obcí vyrazí Mikuláš ve společnosti anděla a čerta. Zvoní a bouchají na dveře a vrata domácností a zjišťují, jak na tom byly děti po celý rok s kázní. Někdy má Mikuláš k dispozici knihu, ve které má dobré skutky, ale i prohřešky zapsané. Děti pochválí, ale i pokárá. A ty ze sebe vykuleně chrlí básničky i písničky, aby odčinily své hříchy. Čert zachrastí řetězy, případně vytáhne pytel, do kterého neposlušné děti cpe. Ale vše zachrání anděl, který trpělivě čeká, až bude moc Mikuláši podat nůši nebo koš se sladkostmi a hodné děti obdarovat. Pravdou je, že ty, které mají s kázní problém, se můžou dočkat místo parádního čokoládového adventního kalendáře uhlí, cibule nebo brambor.
Mikulášské oslavy jsou spojené také s jídlem a pitím. A i když svátek spadá do období předvánočního půstu, tak tento den se to ani v minulosti tak moc vážně nebralo a celé to vypadalo spíše jako o masopustu. Na vesnicích nebývalo nic neobvyklého, že skrze ní táhl celý rej masek a bylo veselo.
Svatého Mikuláše si připomínají ale také například v Německu, kde úctyhodnou postavu vousatého muže s myrtou a berlou doprovází obvykle Knecht Ruprecht, což je zarostlý pacholek, který je ověšený kožešinami a řetězy. V bavorské spolkové zemi Mikuláš nemůže být bez děsivého čerta, kterému se říká Krampus. V Polsku obchází domácnosti a obdarovává hodné děti Mikolaj, pod polštář nebo do velkých punčoch jim dává různé sladkosti, ale také drobné hračky.
Mikuláš v době korony
Letos tedy epidemiologové s ohledem na stále trvající koronavirovou epidemií varují před přehnaným shlukováním se a nebude asi nic neobvyklého, že přibyde maskám (když už se tedy rozhodnou vyrazit) nový doplněk, a to rouška, ale taková je realita. A také pozor s tím zpěvem na veřejnosti, vždyť víte...
A ty předvánoční školní besídky, na kterých pravidelně maminkám a babičkám ukápne slza, tak ty si prostě vynahradíme příští rok. Stejně tak jako nejrůznější předvánoční mikulášské mejdany. Takže nezoufejme. Letos ten advent bude možná v jednom smyslu tradičnější než posledních několik desítek let – bude třeba konečně opravdu trochu klidnější. I když…
A nezapomeňte se podívat do naší galerie a některé ty parádní Mikuláše, anděly a čerty si tak připomeňte, když už u vás letos doma na dveře zvonit nebudou. Pro jednou se to ale přežít dá, ne?