fb pixel Potvrzení varování před technologiemi Huawei zákazníkům nevadí: Prodeje společnosti stále rekordně rostou – G.cz
Vyhledávání

Potvrzení varování před technologiemi Huawei zákazníkům nevadí: Prodeje společnosti stále rekordně rostou

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Huawei zůstává nadále hrozbou. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost své varování před používáním technologií této čínské firmy nevzal zpátky ani neupravil, jak si čínská strana přála. Navzdory tomu se na trhu smartphonů Huawei daří, zdá se, že lidé si z varování očividně nic nedělají.

Václav Roman
Václav Roman 15.2.2019, 11:09

Úřad trvá na varování

Společnost Huawei dala Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) čas na vyjádření do 14. února. Mluvčí NÚKIB Radek Holý uvedl, že úřad ve stanoveném termínu odpověď skutečně odeslal. Požadavek, který si čínská strana kladla, však nesplnil. Zrušení ani zmírnění varování není na pořadu dne.

"Jelikož jsme nezaznamenali žádné skutečnosti, které by nás vedly ke změně stanoviska obsaženého ve varování ze 17. prosince 2018, naše stanovisko je neměnné a varování zůstává i nadále v platnosti,“ řekl Holý.

Dle Huawei český úřad porušil mezinárodní právo, za což by mohla hrozit České republice arbitráž. Jaké další kroky čínský telekomunikační gigant podnikne, bude jasné, až vyhodnotí odpověď, kterou od NÚKIB obdržel.

Mezitím navštívil Evropu americký viceprezident Mike Pence, který podle CNN varoval evropské země před užíváním technologií Huawei. Mohlo by to podle jeho slov ohrozit vztahy se Spojenými státy.

Telefony Huawei jdou na dračku

Kdo má z těchto hrozeb a varování největší prospěch? Kupodivu Huawei. Nebo to tak alespoň při pohledu na počty prodaných telefonů vypadá. Zcela specifický je čínský trh, zde "hon na čarodějnice" firmě pomáhá. Z průzkumu, který provedly analytické společnosti Canalys a IDC, vyplývá, že v Číně bylo v posledních třech měsících roku 2018 prodáno 30 milionů telefonů, což je téměř 3x více než Apple. Zatímco Apple zaznamenal propad téměř o 18 %, prodeje Huawei vzrostly o 23 %. Z těchto čísel je patrné, že se Číňané snaží telekomunikační společnost podpořit.

Huawei se však daří i mimo zemi svého původu, prodeje rostou i na největším evropském trhu se smartphony, kterým je Velká Británie. Zde podle údajů společnosti Strategy Analytics zaznamenala čínská firma výrazné zlepšení. V posledním čtvrtletí roku 2018 bylo prodáno o třetinu smartphonů více, než za stejné období předchozího roku. Dominantní podíl na britském trhu drží stále Apple, už to však není taková sláva jako v minulém roce. Pokles zaznamenala i dvojka britského trhu, kterou je korejská společnost Samsung.

Ve světovém měřítku jsou třemi největšími výrobci telefonů stejní hráči. Apple je však až na třetí pozici. Na prvním místě se nachází Samsung, Huawei však má velké ambice jej předehnat.

A zde si můžete přečíst o tom, že vláda nakonec živnostníkům nepomůže, místo toho je čeká posílání účtenek na stavbách a farmářských trzích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články