fb pixel Poslední videopůjčovna na světě se změnila v Airbnb, ve kterém dětem devadesátek ukápne slzička – G.cz
Vyhledávání

Poslední videopůjčovna na světě se změnila v Airbnb, ve kterém dětem devadesátek ukápne slzička

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Vybrat novinky, zaplatit 30 kaček a šup na to, protože hned druhý den do sedmi je potřeba vybranou VHS vrátit. A nejlépe přetočenou na začátek! Videopůjčovny byly hitem devadesátých let, a to jak za oceánem, tak u nás. Dnes už prakticky neexistují. Jedna z posledních na světě, vůbec poslední videopůjčovna řetězce Blockbuster, se proměnila ve stylové Airbnb, které potěší všechny milovníky nostalgie.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 12.8.2020, 11:54

Vzhůru do videopůjčovny!

Americký řetězec videopůjčoven Blockbuster definitivně zavřel svou poslední funkční pobočku, a sice tu v Bendu v Ohiu. Aby to ale lidem nebylo líto, tamní videopůjčovna, vlastně možná jedna z vůbec posledních na světě, nezmizí z povrchu úplně, alespoň zatím ne. Majitelé svatostánek devadesátkové nostalgie přeměnili ve vlhký sen filmových fanoušků – stylové, tematické Airbnb.

Manažerka vidopůjčovny Sandi Harding se rozhodla odvděčit se místním, kteří zájmem o kazety udržovali obchod tak dlouho naživu. Přespat v přestavěném podniku tak mohou pouze místní, a to jen tři po sobě jdoucí noci mezi 18. a 20. zářím. Jeden člověk/pár, jeden booking, jedna noc, a to jen za 4 dolary. V balíčku je kromě přespání pizza a dobroty k filmu zdarma, a stejně tak je zdarma i zapůjčení jakéhokoliv filmu, který se v prostoru nalézá.

Ach jo. Škoda, že nežijeme v Ohiu.

Hlavně přetočit!

Videopůjčovny jsou jednou z věcí, které už neexistují. A nám je to líto. Devadesátkový vynález umožňoval lidem všude po světě i v Česku půjčit si za malý poplatek, většinou to bylo mezi 30 a 50 korunami, na 24 hodin VHS s nějakou filmovou novinkou, nebo naopak s tím nejlepším, co nabízí béčková a horší produkce. Řada filmů se do kin vůbec nedostane, to platí stále, a jsou k dostání dnes na DVD či Blu-ray. Ale dříve to byly právě kazety, jež fungovaly jako nejpopulárnější nosiče.

A my osobně je milovali. Když si člověk půjčil kazetu v pátek odpoledne, mohl si ji nechat celý víkend. To skýtalo spoustu času si film dostatečně vychutnat a k mnoha kouskům bychom se podle nás bez videopůjčoven vůbec nedostali. Nebyl žádný Netflix, online videopůjčovny typu Aerovod, ani žádné jiné možnosti samozřejmě ZCELA LEGÁLNÍHO stahování, které využíváme dnes. Ale právě ty všechny z obyčejných kamenných videopůjčoven samozřejmě vycházejí.

Chodili jste si také půjčovat filmy na VHS? A přetáčeli jste před vrácením na začátek? Přiznejte pravdu!

Podobné články

Doporučujeme

Další články