fb pixel Poslední rozhovor před smrtí: "Chtěl jsem vzbudit lidi," řekl Palach psychiatričce – G.cz
Vyhledávání

Poslední rozhovor před smrtí: "Chtěl jsem vzbudit lidi," řekl Palach psychiatričce

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Sebelepší učebnice dějepisu a ani ten nejkvalitnější film se nevyrovnají autentickým záznamům. Rozhovor, který proběhl mezi Janem Palachem a psychiatričkou Zdenkou Kmuníčkovou u jeho nemocničního lůžka dva dny předtím, než student zemřel, patří k těm nahrávkám, které člověku opravdu nedají spát...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 19.1.2019, 07:58

Padesát let

Tak dlouhá doba uplynula od činu Jana Palacha. Pro mnoho z nás z nás je příběh studenta, který sám sebe upálil na protest proti totalitnímu režimu a jeho útlaku, srdceryvnou, hrdinskou, přesto neživou kapitolou v učebnicích historie. Budoucí generace na tom budou ještě hůř, naštěstí pro nás i pro ně se ale dochovala audionahrávka posledního rozhovoru, který Palach stačil poskytnout.

Dva dny před smrtí v nemocnici mluvil s lékařkou, psychiatričkou Zdenou Kmuníčkovou, která se ho ptala na motivy jeho nešťastného činu. Palach stěží mluvil, dokázal říct jen, že chtěl probudit národ a že takových jako on možná bude víc. Poslechněte si celý hovor na videu níže, ale varujeme vás, běhá z toho mráz po zádech.

Je to síla, že? Ale jsou mezi námi tací, kteří mají na Palachův čin jiný názor...

A tady se podívejte na další živé pochodně: Palach a Zajíc nebyli zdaleka jediní.

Podobné články

Doporučujeme

Další články