fb pixel Poražená Marine Le Penová: Nacionalistku Francouzi vyšachovali stejně jako před lety jejího otce – G.cz
Vyhledávání

Poražená Marine Le Penová: Nacionalistku Francouzi vyšachovali stejně jako před lety jejího otce

Marine Le Penová se svým otcem Jean Marie Le Penem. Oba doplatili na to, že pro většinu Francouzů je jejich politika prostě moc extremistická.
Zdroj: Profimedia.cz

Francie již má nového prezidenta, kterým se stal devětatřicetiletý Emmanuel Macron. Ten v druhém kole porazil krajně pravicovou Marine Le Penovou. Jejich výsledky byly v kole prvním vyrovnané, ve finále ale Macron zvítězil rozdílem třídy, jelikož se většina Francouzů spojila, aby krajně pravicovou nacionalistku dostali ze hry. Pro Le Penovou byla tato prohra doslova rodinným prokletím, jelikož úplně stejným způsobem byl v druhém kole prezidentských voleb před patnácti lety poražen její otec Jean Marie Le Pen.

Jan Palička
Jan Palička 7.5.2017, 21:24

Francie se probouzí s vědomím, že si do svého čela zvolila nového prezidenta. Druhé kolo prezidentské volby ovládl teprve devětatřicetiletý středolevicový kandidát Emmanuel Macron, který se zhruba 66 % hlasů porazil svou oponentku, krajně pravicovou Marine Le Penovou, která obdržela pouhých 34 % hlasů. Pozorovatelé francouzské vrcholové politiky se nyní nemohou ubránit dojmu, že podobná situace již v zemi nastala.

Macron i Le Penová do druhého kola voleb postupovali s velmi vyrovnaným výsledkem - Macron obdržel 24 % hlasů a Le Penová 21,4 %. Ve druhém kole ale bylo vše jinak a lídr strany En Marche získal dvakrát tolik hlasů než konkurenční předsedkyně Národní fronty. Důvod byl ten, že Francouzi napříč politickým spektrem se v druhé kole sjednotili a raději volili Macrona, jen aby zabránili Le Penové ve vítězství. Přesně to samé se stalo před patnácti lety jejímu otci Jean Marie Le Penovi.

Otec současné poražené kandidátky je jedním z nejdéle působících a zároveň nejkontroverznějších francouzských politiků, již v roce 1956 byl poprvé zvolen poslancem a Národní frontu, kterou nyní vede jeho dcera, založil už v roce 1972. Ač je jeho dceři Marine vytýkán nacionalismus a ultrapravicové smýšlení, je jen slabým odvarem oproti otci, za jehož působení byla strana považována za regulérní buňku neonacismu, popírání holocaustu a neskrývaného rasismu a xenofobie. I přesto se mu v roce 2002 podařilo postoupit do druhého kola prezidentských voleb.

Stejně jako letos Marine, i Jean Marie Le Pen byl před patnácti lety považován za nepřijatelného extremistu, který nemůže za žádnou cenu uspět. Nečekaně ale s téměř 17 % porazil v prvním kole favorizovaného socialistu Lionela Jospina a postoupil tak do druhého kola spolu s kandidátem republikánů Jacquesem Chiracem, který měl zhruba 19 % hlasů. Vyrovnaný výsledek zvrátilo to, že kandidáti všech tradičních stran, jak levicových, tak pravicových, raději podpořili Chiraca, jen aby neumožnili ultranacionalistickému Le Penovi usednout v čele země. Totéž se o 15 let později stalo i v případě volby mezi Emmanuelem Macronem a Marine Le Penovou.

Následujících pět let po vyšachování Jean Marie Le Pena ze hry vláda Jacquese Chiraca ukázala, že volit ze dvou zel to menší nutně není důvodem k radosti. Chirac je dnes považován za asi nejhoršího prezidenta v moderních dějinách země, po celou dobu vlády se těšil jen malé podpoře a bylo silně vidět, že ač zvítězil s velmi silným výsledkem, většina těch, kteří mu dali hlas, ho reálně vůbec volit nechtěla. Se stejným problémem se možná bude muset potýkat i Emmanuel Macron, který pro řadu svých voličů byl jen tou méně špatnou volbou ze dvou špatných možností. Nezbývá, než doufat, že se nevydá v Chiracových stopách a jako prezident překvapí spíše příjemně.

ZDE si můžete připomenout, jak starý Jean Marie Le Pen žaloval milence Madonny kvůli selfie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články