fb pixel Poprvé byly v Česku lyže vyzkoušeny na Václaváku během párty – G.cz
Vyhledávání

Poprvé byly v Česku lyže vyzkoušeny na Václaváku během párty

Zdroj: Autor: Langhans Praha – http://www.esbirky.cz/predmet/3829705, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79935954

První české lyžování vůbec musel být pohled pro bohy. Nejenom, že to bylo v noci a uprostřed města, ale navíc se lyže dostaly do rukou prvním lyžařům v podstatě omylem. To ovšem nijak nesnižuje význam téhle události, spousta krásných věcí vznikla omylem. Třeba řada z vás.

Jan Studnička
Jan Studnička 4.1.2021, 15:46

Stříkejmeš!

Jmenoval se Josef Rössler-Ořovský a byl důkazem pořekadla, že ve zdravém těle sídlí zdravý duch. Hovořil několika jazyky a byl to český diplomat třicet let předtím, než Československo vůbec vzniklo. Hlavně ale miloval sport, byl aktivní veslař, tenista, fotbalista, atlet a jen tak vedle dělal jachting a kanoistiku. Mezi jeho vášně patřilo také rychlobruslení a hokej. A můžeme mu děkovat za to, že se do Čech dostaly lyže.

Víte, slovo „lyže“ vychází z ruštiny a není až tak staré. Do první světové války se lyžím běžně říkalo po anglicku „ski“. Takže když si Rössler-Ořovský objednával ze Švédska ceník bruslí a podepsal dopis slovy Bruslařský klub Praha, Švédové si to vyložili jako Bruslar ski klub. A poslali mu i ceník na lyže. A Josef objednal hned dvoje.

Nevíme přesně, jak se to stalo, ale vzhledem k čase a místu, na kterém se první lyžování v Čechách odehrálo, hádáme, že hrál roli alkohol. První lyžařský pokus na území českých zemí se totiž odehrál v noci z 5. na 6. ledna na Václavském náměstí. Společně s Josefem lyžoval ještě jeho bratr Karel. V říjnu toho samého roku, tedy 1887, založili lyžařský klub v Praze. Mimochodem, první evropský lyžařský klub mimo Skandinávii. A bohužel se nejmenoval Bruslar ski klub, nejspíš proto, aby to nemátlo lidi, protože si nedokážeme představit jiný důvod, proč by pánové nechtěli tenhle geniální joke dotáhnout do úplného konce.

Josef Rössler-Ořovský

Jak už bylo řečeno, Rössler-Ořovský nezůstal jen u bruslení a lyžování. Byl to všestranný sportovec. Založil například tenisový klub, sestavil konkrétní fotbalová pravidla pro Čechy a organizoval první zápas mezi Spartou a Slavií. A byl to společně s Guthem-Jarkovským hlavně on, kdo nás v roce 1912 dostal na olympiádu ve Stockholmu jako samostatnou zemi. Dělal šéfa Junáka i Svazu skautů a v roce 1918 organizoval Skautskou poštu, obskurní organizaci, která využívala skautských oddílů k nošení důležitých zásilek a tajných depeší. Protože proč? Protože mimo jiné byl Rössler-Ořovský také vášnivým filatelistou. Samozřejmě, že byl.

Takže nezapomeňte. Až vás někdy strážníci zastaví ožralé uprostřed města na lyžích, řekněte jim, že jen uctíváte hrdinu, který se zasloužil o stát.

Podobné články

Doporučujeme

Další články