fb pixel Poprava Adolfa Eichmanna: Strůjce konečného řešení, který se dočkal trestu smrti až 17 let po válce – G.cz
Vyhledávání

Poprava Adolfa Eichmanna: Strůjce konečného řešení, který se dočkal trestu smrti až 17 let po válce

Zdroj: By Israel Government Press Office - Israel National Photo Collection, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17872745

Německý nacistický funkcionář Adolf Eichmann patřil k největším válečným zločincům v rámci 2. světové války. Nechvalně proslul primárně tím, že se výrazně podílel na tvorbě tzv. konečného řešení židovské otázky. Po válce se mu podařilo utéct do Argentiny, kde byl po 17 letech dopaden izraelskou tajnou službou Mosad. Dnes si připomínáme 60 let od jeho popravy.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 31.5.2022, 17:31

Strůjce holocaustu v Evropě

Adolf Eichmann se narodil 19. března roku 1906 v německém Solingenu rodičům Adolfovi a Marii jako prvorozený syn. V rodině panovala tvrdá a přísná výchova autoritářského otce orámovaná hodnotami hluboce věřící matky. Navštěvoval státní vyšší reálnou školu, shodou okolností tu samou jako Adolf Hitler. Avšak Eichmann zde studoval až několik let po svém budoucím führerovi. Po studiích se věnoval práci obchodního zástupce, ovšem v roce 1933 byl kvůli hospodářské krizi propuštěn.

Ačkoliv byla rodina Eichmannových nepolitická, mnoho jejich přátel se řadilo mezi zapálené nacionalisty, což byl také důvod, proč Adolf vstoupil do NSDAP. Nejprve se však stal členem Wandevogel, což byla jakási obdoba pravicově orientovaných skautů. Následně přišel do Německo-rakouského sdružení mladých frontových bojovníků, které se vymezovalo vůči socialistům, Židům a komunistům. V roce 1933 vstoupil do výcvikového střediska SS, kde se stal velitelem motorizované hlídky, která hlídala lesy a polní cesty na německo-rakouských hranicích. O rok později byl povolán do rakouské legie, která mělo sídlo v Dachau. Téhož roku podal v Mnichově přihlášku do Bezpečnostní služby, kde následně prošel výcvikem. Byl přidělen na oddělení, které se zabývalo svobodným zednářstvím. Jeho úkolem bylo získávat a zařazovat informace o všech svobodných zednářích na území Německa.

Od vystěhování k likvidaci

V roce 1938 byl přeřazen do Vídně, aby zde založil Ústřednu pro židovské vystěhovalectví, což byla nacistická instutice, která se zaobírala veškerými záležitostmi týkajícími se Židů. Cílem instituce bylo nejprve vystěhování Židů a následně i konečné řešení židovské otázky. Eichmann byl v podstatě jedním ze strůjců holocaustu, kvůli němuž byli Židé vystěhováni například z Protektorátu Čechy a Morava. To byl velmi složitý úkol, jelikož ostatní státy odmítaly Židy přijímat. Eichmannův nadřízený Heydrich proto přišel v říjnu 1939 s nápadem vystěhovat je do Polska.

Po napadení Sovětského svazu Německem se Hitler rozhodl, že si přeje zlikvidovat všechny Židy. Eichmannovým úkolem bylo vypravit transport všech Židů na východ, kde byli likvidovaní jednotkami SS. Jemu samotnému se však z pohledu na masové vraždy dělalo zle a chtěl s Heydrichem přijít na jiný způsob k vyřešení židovské otázky. Židé byli samozřejmě vražděni dál, a to například otravou výfukovými plyny. V roce 1941 dospěl během služební cesty v Osvětimi k závěru, že nejhumánnějším způsobem likvidace Židů a Romů je plynová komora. Plyn Cyklon B posloužil jako nejspolehlivější jed. Do jara roku 1944 bylo zavražděno zhruba 5 milionů Židů z celé Evropy. Od roku 1944 postihl holocaust i Maďarsko, odkud bylo postupně do Osvětimi převezeno 437 000 Židů.

Když se blížil konec roku 1944, musel Eichmann uprchnout před sovětskou armádou do Alp, kde byl polapen americkým vojskem. Prohlašoval však, že je pouhým řadovým příslušníkem SS a přejmenoval se na Otta Eckmana. Z tábora pro válečné zajatce se mu podařilo uniknout. Poté pracoval na různých dělnických pozicích na německých farmách. V roce 1950 uprchl do Argentiny díky organizaci Tichá pomoc, která pomáhala souzeným a hledaným osobám z řad SS. Tentýž spolek pomohl například Josefu Mengelemu.

Eichmann v Argentině pracoval ve vládní firmě CAPRI, kde však dostal brzy výpověď. Pod jménem Ricardo Klement se v Buenos Aires rozhodl, že založí vlastní firmu na chov králíků. Po několika letech klidného života po něm začali pátrat agenti Mosadu. Byl to agent Zvi Aharoni, kdo prominentního esesáka nakonec odhalil. Eichmann byl převezen do Izraele, kde ho postavili před soud. Padl rozsudek smrti a poprava byla vykonána 1. června roku 1962 krátce po půlnoci. Celá akce se neobešla bez skandálu. Agenti Mosadu totiž Eichmanna z cizí země unesli bez jejího vědomí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články