fb pixel Pondělní koncert Metallicy musí být zpětně zrušen. Kapela nemá autorská práva na Jožina z bažin – G.cz
Vyhledávání

Pondělní koncert Metallicy musí být zpětně zrušen. Kapela nemá autorská práva na Jožina z bažin

Kvůli Metallice nemá teď Ivan Mládek peníze na jídlo OSA tvrdí, že jim jde hlavně o kulturu Kancelář v OSA Kapela Ortel se k incidentu nevyjádřila + DALŠÍ 1 FOTKA

V pondělí vystupovala v Praze kapela Metallica, která na pódiu k překvapení všech zahrála písničku Jožin z bažin od Ivana Mládka. Ačkoliv tím potěšila české fanoušky, paradoxně si tím zadělala na problém, neboť k písni nemá autorská práva.

Dominik Landsman
Dominik Landsman 3.4.2018, 13:00

Ačkoliv je běžné, že interpreti při koncertech hrají takzvané covery, v tomto případě je písnička Jožin z bažin od Ivana Mládka nadstandardně právnicky ošetřena. Pokud chce nějaká kapela hrát Jožina z bažin, musí mu OSA propůjčit jednorázové autorské právo. Kapela Metallica žádné jednorázové právo nezískala.

„Rozumím tomu, že kluci od Metallicy tím nemysleli nic špatného, nicméně právo je naší straně. My jsme OSA, my jsme právo. My jsme všechno. Jak by to pak vypadalo, kdyby všichni hráli všechno? S autorskými právy se musí zacházet v rukavičkách. Chceš zahrát Jožina z bažin? Tak zaplať. My pak dáme i nějaké peníze Mládkovi. Ne moc, ale něco dostane. My musíme taky z něčeho žít,“ vysvětloval tiskový mluvčí OSA Jan Koutný.

„Tím, že Metallica hrála Jožina z bažin, za peníze samozřejmě, připravila OSA o zisk a Ivana Mládka o tučné tantiémy. To nejde, jen tak si vzít duševní vlastnictví někoho jiného a profitovat na tom. Takhle bychom se daleko nedostali. Díky bohu, že jsme tu my, OSA, a tyto věci sledujeme a vyděláváme na kultuře.

Hovořili jsme s managerem kapely Metallica a pohrozili tučnou pokutou za neautorizovanou interpretaci písně, která je pod naší ochranou. Manager kapely se nám smál a pak zavěsil. On si snad myslí, že Metallica je něco víc. Něco, co se nemusí řídit zákony. To se panáček plete. OSA je nejvíc. Nic víc než OSA neexistuje. S okamžitou platností jsme soudně zařídili zpětné zrušení koncertu Metallicy. Bohužel kapela již koncert odehrála, takže jediné, co šlo, bylo zrušit koncert zpětně k datu 2. 4. 2018. Všem fanouškům se omlouváme, ale zákon je zákon,“ pohrozil prstem pan Koutný směrem, kde nikdo nebyl, načež si zapálil doutník pětitisícovkou.

Exklusivně se nám podařilo získat vyjádření samotné Metallicy, která situaci potvrdila a jako řešení nabídla, ať jde OSA do píče a že na ni serou.

Toto ostré vyjádření bude mít nejspíš ještě dohru, jelikož zástupci OSA hodlají Metallice odebrat její největší hit Nothing Else Matters a tento zpeněžit, aby mohli mít v kancelářích mikrovlnku z pravého zlata.

A tady se dozvíte, že Happy Birthday už zase můžou zpívat všichni.

Podobné články

Doporučujeme

Další články