fb pixel Polské soudnictví porušuje zákony EU: Donutí Brusel říct Polsku "Do widzenia!"? – G.cz
Vyhledávání

Polské soudnictví porušuje zákony EU: Donutí Brusel říct Polsku "Do widzenia!"?

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Polský Nejvyšší soud tento týden vydal prohlášení, ve kterém varuje, že bude-li vládnoucí strana Jaroslawa Kaczynského dál tlačit své soudní reformy, bude polský právní systém kolidovat s tím evropským a dřív nebo později bude muset Polsko vystoupit z Unie.

Jan Studnička
Jan Studnička 19.12.2019, 12:30

Polský pis

Kazczynského nejspíš znáte, ale možná ne přímo tohohle. Jaroslawův bratr Lech Kaczynski byl polským prezidentem až do své smrti při leteckém neštěstí v roce 2010. A oba Kaczynští spolu před osmnácti lety zakládali dnes vládnoucí polskou stranu Právo a spravedlnost. Ta, kromě toho, že se jmenuje jako devadesátkový policejní seriál, se klasifikuje strana sociálně konzervativní, ale v podstatě je to esence polského konzervatismu. Fanatičtí křesťané, euroskeptici, národovci… kromě nekvalitních čokolád je Právo a spravedlnost všechno, co na Polsku nemáte rádi. A protože žijeme v době, ve které žijeme, samozřejmě vyhráli před čtyřmi lety volby.

O straně bratrů Kaczynských (v polské zkratce PiS, ano PiS, to si nevymyslíte) se všeobecně ví, že postupně požírá demokratické postupy v Polsku. A dalším chodem je justice. Během tohoto rou se podařilo PiS protlačit zákon o odchodu soudců do důchodu, který v podstatě snižoval důchodovou hranici soudcům natolik, že mohli poslat „na zasloužený odpočinek“, kohokoli, kdo s vládnoucí stranou nesouhlasí. Obzvlášť hochy od Nejvyššího soudu. Veřejnost byla znepokojena, soudci sami byli znepokojeni a EU byla znepokojena, takže v listopadu evropský soud rozhodl, že něco takového je v rozporu se zákony Unie. Kaczynski nakonec trochu couvl s tím, že současní soudci si mohou dosloužit svůj předem nastavený mandát, ale právní systémy pořád kolidují.

Není, kam se odvolat

A do toho přišlo Právo a spravedlnost před pár týdny s novou soudnickou reformou, která by umožňovala dát padáka kterémukoli soudci, který nesouhlasí se změnami v justici. V podstatě další páka, kterou se dá soudnictví ovládat. Nejvyšší soud ovšem (a mějme na paměti, že to jsou právě ti hoši „dávno v důchodovém věku“) po přezkoumání reformy vydal prohlášení, které říká, že podobně jako minulý krok PiS, i tohle je proti evropským zákonům a pokud bude Kaczynski na jeho prosazení trvat, bude EU nuceno nejdřív omezit členská práva Polské republiky a pak ji úplně vyloučit.

Není ale možné, aby Kaczynski udělal dva takové kroky po sobě a nebyl si vědom toho, co to může způsobit. Takže je mu to možná jedno, možná je to přesně to, co chce. Cesty Poláků jsou nevyzpytatelné, však víte. Pro nás nejenom jako členy unie, ale i jako Česko může být problém i to, že pokud Polsko vypadne z Unie, nikdo nemá tušení, co se stane s V4kou.

Poznámky Nejvyššího soudu k reformě se budou v parlamentu diskutovat dnes, takže možná brzy uvidíme, co Kaczynski v plánu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články