fb pixel Policie vyrazila do boje s opilými vodáky. Dá dýchnout i Miloši Zemanovi na člunu? – G.cz
Vyhledávání

Policie vyrazila do boje s opilými vodáky. Dá dýchnout i Miloši Zemanovi na člunu?

Co myslíte, řídí Miloš Zeman svůj člun střízlivý, nebo je jeho plavidlo vybaveno motorem na lihový pohon?
Zdroj: Profimedia.cz

Vodácká sezóna se rozjíždí a spolu s ní se rozjíždí i policejní manévry, při nichž si policie klade za cíl pochytat a potrestat opilé vodáky. Na českých řekách a vodních plochách tak narazíme na hlídky s alkoholtestery, přičemž alkohol v dechu může vodáka přijít až na 100 tisíc korun. Dorazí policisté dát dýchnout i Miloši Zemanovi, který se plaví na svém člunu na rybníce v Novém Veselí?

Jan Palička
Jan Palička 7.7.2017, 09:00

Vyrážíte letos na vodu? Nebo se jen chystáte půjčit si lodičku či šlapadlo někde na Mácháči, Lipně nebo mezi pražskými ostrovy? Pak raději zapomeňte na to vylepšit si plavbu kapkou alkoholu. Mohlo by vás to totiž přijít pěkně draho. Ač můžete namítat, že popíjení ke splouvání řek patří a na šlapadlech je nejlepší vychutnat si skleničku vína nebo cideru, česká policie je poněkud jiného názoru.

Stejně jako každý rok se policie rozhodla vyrazit zakročit proti opilým vodákům. Tentokrát se to ovšem rozhodli vzít s náležitou vervou a provinilcům to pořádně osladit. Jestliže u vodáka policejní hlídka zjistí přítomnost alkoholu v dechu, může mu být uložena až stotisícová pokuta. Prostě pomáhat a chránit v celé své kráse.

Abychom policistům příliš nekřivdili, jsou jen prodlouženou rukou zákona, konkrétně zákona o vnitrozemské plavbě, který ve svém §43 odst. 3 stanoví, že vůdce plavidla nebo člen posádky plavidla se dopustí přestupku tím, že vede plavidlo nebo vykonává činnost spojenou s plavbou ve stavu, ve kterém je jeho schopnost k vedení nebo k vykonávání uvedené činnosti ovlivněna požitím alkoholu nebo užitím jiné návykové látky, nebo při vedení nebo obsluze plavidla se odmítne podrobit lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není ovlivněn požitím alkoholu nebo užitím jiné návykové látky.

Kamenem úrazu zákonné úpravy je to, že pod pojmem vůdce plavidla chápe stejně tak kapitána dopravní lodi někde na Labi či vyhlídkového parníku v Praze jako vodáka na plastové kánoi na Ohři či obě osoby na palubě dvoumístného šlapadla. Zatímco u prvních dvou člověk tak nějak přirozeně chápe, že jejich činnost stejně jako činnost řidiče auta může být alkoholem ovlivněna a v sázce jsou lidské životy a vysoké škody na majetku, pokutovat vodáky a lidi na šlapadlech za to, že si dali malé pivo, je jen další ze smutných ukázek toho, jak absurdní dokážou být české zákony a jejich vynucování.

Počínání policistů bohužel nemá s pomocí a ochranou nic moc společného a spíše než čímkoliv jiným je bohapustou buzerací. Proti namol opilým vodákům by pochopitelně bylo záhodno zakročit. Naproti tomu postavit se do zatáčky a dávat všem poklidně se plovícím posádkám dýchnout a za sebemenší zbytkový alkohol z večerní párty v kempu uložit mastnou pokutu a následně se s napakovanou peněženkou odebrat zpět na služebnu a plácat se po ramenou, jak jsme to těm ožralým vodákům nandali, je demonstrací toho, jak česká se česká policie s oblibou zabývá zbytečnostmi, než aby dělala něco skutečně užitečného.

Obtěžovat vodáky na kánoích a raftech a zamilované dvojice na šlapacích labutích umí každý. Vyzýváme proto policisty, ať projeví odvahu a vydají se s alkotesterem k rybníku v Novém Veselí na Vysočině, kde se touto dobou každoročně plaví na svém nafukovacím člunu prezident Miloš Zeman. Zákon měří všem stejně a tak i Zeman ve svém žlutém člunu je vůdcem plavidla. Tak schválně, který příslušník pro blaho národa zjistí, zda si vrchní velitel ozbrojených sil před vyplutím nadal skleničku na kuráž?

Zde naleznete užitečné rady, jak nebýt na vodě za idiota.

Podobné články

Doporučujeme

Další články