Polsko si po 70 letech vzpomnělo na škody z války
Co jsou to vlastně válečné reparace? Jedná se o odškodné, které po válce platí poražené státy těm vítězným. Nemusí se nutně jednat o finanční plnění, ale třeba o odškodné v podobě služeb nebo zboží. K případu Polsko versus Německo: Polsko druhou světovou válku v roce 1945 nevyhrálo a navíc na základě dohody z postupimské konference poválečné reparace vyinkasoval Sovětský svaz.
Postoj Polska je samozřejmě oprávněný, jelikož Polsko během války trpělo nejvíce. Patřilo totiž mezi nejvíce zničené státy Evropy. Dle různých zdrojů válku nepřežilo až 6 milionů obyvatel Polska. Kromě toho navíc válka způsobila zemi obrovské materiální, kulturní a hospodářské škody. Situace po válce však nebyla jednoduchá vzhledem k „posouvání“ země směrem na západ. Po válce navíc došlo k vysídlení více než 800 tisíc Poláků ze SSSR a naopak z území Polska bylo odsunuto více než půl milionu Ukrajinců. Poválečné Polsko tehdy žádné vyrovnání neobdrželo. V roce 1953 se navíc komunistické Polsko nároků na odškodnění vzdalo, avšak na nátlak Sovětského svazu, takže je právní závaznost tohoto aktu velice sporná.
Polsko se náhrad škod zřeklo před 65 lety
Jak to tedy je? Polsko se zřeklo nároků na reparace před 65 lety. Odhaduje se, že výše kompenzace s ohledem na dnešní hodnotu peněz by byla zhruba okolo jednoho bilionu dolarů.
Začátkem ledna 2018 vyšel průzkum agentury CBOS, podle kterého si více než polovina Poláků myslí, že Polsko by se mělo domáhat reparací za škody, které Německo za války spáchalo. V Polsku se na toto téma diskutuje čím dál intenzivněji, avšak německá vláda dala veřejně najevo, že odškodnění pro Polsko rozhodně nepřipadá v úvahu.
Co si myslíte o případu Polsko versus Německo? Má si Polsko nárokovat poválečné škody po Německu nebo po Sovětském svazu?
A zde je 9 fascinujících retro fotografií.