fb pixel Podivný Svaz bojovníků za svobodu vyznamenal komunistu Ondráčka. K čemu tento spolek vůbec slouží? – G.cz
Vyhledávání

Podivný Svaz bojovníků za svobodu vyznamenal komunistu Ondráčka. K čemu tento spolek vůbec slouží?

Když minulý týden Český svaz bojovníků za svobodu vyznamenal pamětní medailí komunistu a poslance Zdeňka Ondráčka, který je na veřejnosti známý především jako „obušková mlátička“ z roku1989, vyvolalo to poprask. Nikdo totiž nepochopil, jestli se jedná o legraci, nebo zda-li to myslí vážně. A tak jsme si o Českém svazu bojovníků za svobodu něco přečetli a všechno najednou začalo dávat smysl...

Martin Miko
Martin Miko 22.10.2018, 15:37

Kontroverzní spolek

Český svaz bojovníků za svobodu je spolek, který si dává za cíl sdružovat účastníky národního odboje za osvobození ve druhé světová válce a jejich pozůstalé. Členem spolku se však můžete stát i za předpokladu, že jen souhlasíte s myšlenkami a ideály tohoto sdružení. Kritikům se však příliš nelíbí, že předchůdce tohoto svazu, který fungoval za socialismu, byl podporován komunistickým režimem. Oním předchůdcem byl Československý svaz protifašistických bojovníků, který se v roce 1990 přejmenoval na Český svaz protifašistických bojovníků. Spolek má ve stanovách uvedeno, že se členy nesmí stát bývalí příslušníci fašistických organizací ani bývalí členové StB. Co se týče počtu členů, odhaduje se zhruba na 5 000.

Okolo Českého svazu bojovníků za svobodu je množství kontroverzí, které se týkají především napojení na komunistický režim. Podle mnoha kritiků je tento svaz stále silně spojen s komunismem. Prosocialistická orientace svazu předchozího evidentně stále trvá, proto byla udělena pamětní medaile s nápisem Za vlast a za svobodu komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi, což je podle mnohých provokace. Další možností je, že Český svaz bojovníků za svobodu si chtěl urvat trochu té mediální publicity v českých médiích.

V roce 2016 překvapil předseda svazu Jaroslav Vodička, když během evropské migrační krize pronesl xenofobní projev, za který si zasloužil kritiku ze strany organizace ROMEA i Federace židovských obcí. Následně zveřejnil server Echo24 informace o tom, že Vodička působil v KSČ v 80. letech minulého století a následně i spolupracoval s Veřejnou bezpečností v roli agenta v Lounech, což rovněž vyvolalo vlnu kritiky.

V rámci této aféry opustilo před dvěma lety spolek mnoho členů, jelikož se jim nelíbil řada věcí ve vedení spolku a rovněž nesouhlasili s vylučováním těch, co spolek kritizovali. Ve svazu to holt vypadá stejně, jako kdyby Spolek na ochranu panenství řídili prostitutky.

A zde je Šlágr TV v těžkých existenčních problémech a možná skončí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články