fb pixel „Počet milostných scén v Boženě je směšný,“ kritizují diváci seriál o Němcové. Vidět neposlušnou ženu totiž dráždí i dnes – G.cz
Vyhledávání

„Počet milostných scén v Boženě je směšný,“ kritizují diváci seriál o Němcové. Vidět neposlušnou ženu totiž dráždí i dnes

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Božena je čtyřdílná televizní minisérie režisérky Lenky Wimmerové, která už dlouho před premiérou budila velká očekávání. Skoro každý tvůrce životopisných filmů slibuje odhalit historickou osobnost „z té lidské stránky“, ale Wimmerová život spisovatelky Němcové ukázala skutečně v intimním světle. To se mimo jiné projevuje velkým počtem sexuálních scén, jež se rychle staly terčem kritiky a předmětem diskuzí. Protože bože chraň, aby žena měla nejen vlastní názory, ale ještě navíc sex!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 18.1.2021, 10:36

Božena sexem posedlá?

Čtyřdílná minisérie Lenky Wimmerové Božena o životě a díle spisovatelky Němcové už divákům ukázala tři epizody, v jejichž rámci stihla přeobsadit hlavní hrdinku a nechat ji mít mnoho sexu a vlastních názorů. Ačkoliv po třetím díle je čím dál jasnější, že znát charakter a povahu spisovatelky, o níž se dodnes učí na školách jako o jedné z největších osobností české literatury, je důležité pro pochopení její tvorby, ne každému tak otevřeně feministické pojetí titulní postavy sedlo. Reakce jsou vyrovnané, ale smíšené - ty negativní mluví mimo jiné o tom, že počet sexuálních scén v seriálu je otravný, směšný, nadbytečný. A nejde jen o komentáře v diskuzích na sociálních sítích. V rozhovoru pro iRozhlas.cz se novinářka Pavla Kindernayová režisérky série Wimmerové doslova ptala: „Máte křehkou, uměleckou duši, ale musím se zeptat: proč je v seriálu tolik explicitního, tedy dopodrobna zobrazeného, sexu?“ A dále: „Nevnímáte jako chybu, že feministicky zabarvené téma jako Božena Němcová zpracovával tvůrčí tým žen? Nebojovaly jste někdy se ztrátou nadhledu?“

Wimmerová se s řekněme nešťastně formulovanými otázkami poprala se ctí. Ještě si upřesněme, že Božena skutečně žádný „explicitní“ sex neobsahuje - bradavku aby pohledal! Ale milostných scén v seriálu je mnoho a mají dost prostoru. Wimmerová chtěla odlišným pojetím jednotlivých Boženiných intimních styků jasně odlišit, kdy je sex manželskou povinností, a kdy aktem citu. Obojí bylo pro Němcovou a její osobní i autorský vývoj jasně zásadní a důležité. Ale zjevně to není jasné každému.

„Božena měla štěstí, že si ji vzal Němec, protože jiný by ji v té době za takové chování vyhnal,“ stojí v jednom komentáři pod rozhovorem s Annou Geislerovou, představitelkou Boženy Němcové ve středních letech, který herečka poskytla DVTV - a který se opět točí kolem počtu postelových scén v seriálu. Autor komentáře má jistě pravdu; kromě story velké literátky je Božena příběhem dívky z chudých poměrů žijící v 19. století se vším všudy. Se starším manželem ve svazku bez lásky, s maximem povinností, za jejichž nedodržování čelí odsudkům blízkých i širokého okolí, s minimem práv či osobního prostoru, kupou dětí a alespoň zčásti marnými sny a touhami.

V tomto směru Božena neříká mnoho nového, přesto je potřeba i v roce 2021 takové příběhy vyprávět. Ačkoliv dnes si ženy mohou (víceméně) vybrat, koho si vezmou, kdy, kolik a jestli vůbec budou mít děti, mohou volit mezi kariérou a životem v domácnosti a zdánlivě jsou rovnoprávné, realita je taková, že na svobodnou a skutečně emancipovanou ženu, která si dělá, co chce, obzvlášť v oblasti sexuality a vztahů, je stále pohlíženo pokud ne rovnou s despektem, tak minimálně jako na divnou. Dalo by se namítnout, že to není pravda - ať si každý dělá, co chce, mně je to jedno, hlavně ať s tím neotravuje ostatní. Ale se stejným argumentem mnozí přistupují nejen k ženám, ale třeba i k lidem jiné rasy či s jinou sexuální orientací, než je ta v české společnosti většinová. Je to argument lidí, kteří rovnocennost zaměňují s tolerancí. Není to totéž.

Mattoniho zadek nikdo neřešil

V případě Boženy se tak trochu nabízí srovnání s pět let starým seriálem Já, Mattoni, který vznikl rovněž v produkci České televize. Dvanáctidílná série byla sice z velké části fiktivním příběhem slavného českého podnikatele, ale také se opíral o skutečnou historickou osobnost a do jisté míry i o dobové reálie. Mattoni stál hodně peněz, asi 100 miliónů korun, a nebyl dobrý. Stupidní scénář nedokázaly skrýt ani výpravné scény a bohaté kostýmy. O tom se tehdy hodně mluvilo, jak je ten seriál špatný. Ale rozhodně se nediskutovalo o tom, zda je morálně v pořádku, že je Mattoni prakticky gigolo, který vymetá nevěstince a týrá vlastní manželku. Nemluvilo se o „expilicitních sexuálních scénách“, ačkoliv minimálně jednou obrazovku v plné šíři zabral nahý zadek Davida Švehlíka (nebo jeho dubléra, každopádně tam ale byl. Já si to pamatuju.)

Když totiž tohle dělá muž, je to v pořádku, zatímco u ženy to, že má sex, manželský i mimomanželský, a nějakým způsobem na něj reaguje, stále překvapuje. Je stále nezvyklé vidět - a to na plátně či obrazovce, ale i v reálném životě - že si žena může užít jednorázovku a nezhroutit se z toho, nebýt v pozici využité oběti, dokonce toho ani nelitovat. Že k sexu může mít i jinou motivaci, než že se to od ní očekává, a že netouží jen po plození dětí, ale i po rozkoši. Božena se odehrává v době před dvě stě lety, ale ještě ani před sto lety na tom ženy nebyly, co se postavení vůči mužům týče, o moc líp. I současná společnost má ke skutečné rovnosti pohlaví daleko, protože odmítá změnit jádro svého uvažování. Zakrývá to povrchními ústupky, aby si mohla snadněji nalhávat, že problém už je dávno vyřešen. A to se pak projevuje tím, že tolika lidem přijde otravné, směšné a nadbytečné ukazovat, že Božena Němcová měla sex.

Paradoxní je, že nebýt právě těchto lidí a jejich hlasité kritiky, seriál Lenky Wimmerové by naprosto zapadl. Božena je totiž veskrze průměrným dílem se všemi standardními neduhy české seriálové produkce, jakými jsou špatný scénář s dialogy absolutně neodpovídajícími dobovému zasazení, laciné snové a retrospektivní sekvence či nesmyslné a hlavně všudypřítomné hudební motivy. Nebýt neodbytné touhy bouřit se nad emancipovanou ženskou hrdinkou s „divokým“ sexuálním životem, na celou Boženu by si za půl roku nikdo ani nevzpomněl. Takhle sice určitě nezažehne feministickou revoluci, ale jisté zásluhy v tomto směru jí už nikdo neodpáře. Jokes on you.

Podobné články

Doporučujeme

Další články