fb pixel Počátek krize: Před dvěma lety byl identifikován první nakažený nemocí covid-19 – G.cz
Vyhledávání

Počátek krize: Před dvěma lety byl identifikován první nakažený nemocí covid-19

Zdroj: NIAID - https://www.flickr.com/photos/niaid/49534865371/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92612457

Přesně před dvěma lety byl v čínském Wu-chanu identifikován první nakažený nemocí covid-19. Koronavirus od té doby zasáhl celý svět, stihl se z lokálního problému přetransformovat v pandemii a stále značně ovlivňuje všechny sféry života, a to po celém světě. První nakažení v České republice jsou pak spojováni s březnem roku 2020, kdy byla také přijata první opatření a poprvé byl vyhlášen nouzový stav. Od té doby se však mnohé změnilo a statistika se posunula do úplně jiných rozměrů.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 1.12.2021, 15:03

První nakažený

Když byl 1. prosince roku 2019 identifikován první nakažený nemocí covid-19, málokdo asi tušil, že ještě o dva roky později se s koronavirem budeme stále potýkat a krize bude vykazovat spíše vzestupnou nežli sestupnou tendenci.

Pandemie virové choroby covid-19 je pandemií nikoli zažehnanou, ale přetrvávající. Způsobena je těžkým akutním respiračním syndromem koronaviru SARS-CoV-2. V prosinci roku 2019, když byl zachycen právě první člověk nakažený touto nemocí, se o novém potenciálním pandemickém patogenu mnoho nevědělo a víceméně se o něm ani nemluvilo.

Až poté, co virus začal vykazovat znaky nejprve epidemie a následně pandemie, která zachvátila celý svět, začal covid-19 vyplňovat titulní strany všech mediálních plátků i obrazovky televizí v hlavních vysílacích časech.

Nemoc se mimo pevninskou Čínu začala šířit velice rychle, zejména prostřednictvím turistických center, významných světových metropolí a v Evropě například skrze navštěvovaná lyžařská střediska. Jako prvotní hlavní zdroj infekce byla uváděna například severní Itálie, kam standardně jezdí lyžovat i značné množství Čechů.

Pandemie

O závažnosti situace svědčil i fakt, že Světová zdravotnická organizace vyhlásila propuknutí globálního stavu zdravotní nouze již v lednu 2020 a pandemie v březnu 2020. Březen byl osudovým měsícem i pro Českou republiku, neboť právě v neděli 1. března 2020 byly potvrzeny první tři případy onemocnění na českém území.

Zpočátku byl znakem začínající pandemie v Česku zejména nedostatek ochranných pomůcek, načež se strhla až zázračná vlna iniciativy a dobrovolnictví ze strany obyvatelstva. Lidé si začali šít ochranné pomůcky sami, někteří je i darovali tam, kde to bylo v tu chvíli potřeba. První opatření proti koronaviru stát přijal 3. března, o týden později 10. března pak bylo oznámeno, že od následujícího dne budou uzavřeny školy.

Dne 12. března byl vyhlášen nouzový stav, který s sebou přinesl řadu omezení pro občany a podniky. Například restaurace a hospody musely zavírat v osm hodin večer, kluby a posilovny byly uzavřeny úplně a byl vyhlášen zákaz vstupu občanům z rizikových zemí. Od 14. března byla zavřena všechna restaurační zařízení a ostatní provozovny mimo těch nejdůležitějších. Od 16. března byly až na určité výjimky uzavřeny státní hranice.

Očkování

Od té doby se však statistika významně posunula, a to hned několika různými směry. Krize přetrvává, koronavirus je stále přítomný, svět se ovšem neustále snaží na „novou“ situaci aklimatizovat. Ke dni 30. listopadu 2021 bylo celkem v České republice testováno 13 696 613 osob, nakaženo bylo 2 172 084 osob, aktivně nemocných 277 978, hospitalizovaných 6 527, zotavilo se 1 860 920 osob a zemřelo 33 186.

Ke stejnému dni bylo navíc plně naočkováno 5 975 845 osob a částečně naočkováno 674 475 osob. Přesto je třeba mít na paměti, že je covid-19 stále přítomný, a ještě nějakou dobu se se všemi úskalími, které do života přinesl, budeme muset potýkat.

Zdroj: iRozhlas, Wikipedie

Podobné články

Doporučujeme

Další články