fb pixel Po více než 30 letech dopadli vraha z Golden State: za sérií znásilnění a mordů zřejmě stojí bývalý policista – G.cz
Vyhledávání

Po více než 30 letech dopadli vraha z Golden State: za sérií znásilnění a mordů zřejmě stojí bývalý policista

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Nevyřešené případy sériových vrahů nás berou. Je to sice trochu morbidní, ale tomu mrazivému tajemnu okolo se nic nevyrovná. Ode dneška máme o jeden takový nerozlousknutý příběh méně. Americká policie na základě testu DNA zadržela vraha z Golden State, který mezi lety 1976 a 1986 napadl a znásilnil desítky kalifornských žen, zabil minimálně dvanáct lidí a jehož identita byla doposud neznámá. Zločincem by měl být dnes dvaasedmdesátiletý bývalý policista Joseph James DeAngelo.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 26.4.2018, 10:04

„Nikdy mě nechytíte“

To řekl muž, který se představil jako znásilňovač z East Side, když 2. prosince 1977 volal na policejní stanici. Tohle rozkošné označení bylo jednou z několika přezdívek, které média, kriminalisté a veřejnost udělili jednomu člověku – tzv. vrahovi z Golden State. Ten mezi lety 1976 a 1986 napadl desítky lidí na různých místech Kalifornie. Dnes je mu připisováno přes 50 obětí znásilnění a více než 12 vražd, jeho pravou identitu se ale nikdy nepodařilo vypátrat. Teď se to změnilo.

Díky speciálnímu testu vzorku DNA vyšetřovatelé po více než 30 letech tápání získali jedno jméno: Joseph James DeAngelo, bývalý strážník, kterého sacramentské policie zatkla po šestidenním sledování před jeho domem. Na základě nových důkazů teď čelí obvinění z nejméně šesti vražd prvního stupně. DeAngelo žil na jednom místě posledních dvacet let, ze služby ho vyhodili už koncem 70. let kvůli tomu, že kradl v obchodě. To byl evidentně jeden z jeho nejlehčích hříchů...

Pozor na talíře

Vrah z Golden State v polovině 70. let začínal „zlehka“. Vždy si vyhlédl slabou oběť, ženu samotnou, případně s malým dítětem, a to na nějakém otevřeném prostranství – na cestě z práce nebo ze školy, aby mohl rychle utéct. Kořist pak s maskou na tváři a se zbraní v ruce napadl a znásilnil. Jednou měl svědka, který ho vyrušil a pokusil se ho dohonit, zločinec ho ale střelil a vážně zranil.

Po několika měsících téhle praxe se znásilňovač osmělil a vytvořil si nový způsob, jak své oběti terorizovat. V noci se vloupával do domků svobodných dam, častěji ale párů. Spící dvojici probudil a s pistolí namířenou na její hlavu vždy ženu donutil, aby svázala partnera čelem k posteli. Poté sám připoutal i ji. Po chvíli psychického teroru pak na mužova záda položil několik talířů a dívku odvedl do jiného pokoje. Jejímu milému pohrozil, že jestli uslyší talíře padat nebo se rozbíjet, oba je zabije. Ženu pak opakovaně znásilnil. U prvního známého případu se pár pokusil utéct a žena křičela o pomoc, což násilníka vyděsilo a utekl. U všech dalších už byl opatrnější a své oběti pro jistotu střílel. Často si také bral suvenýry, třeba šperky nebo jiné drobnosti.

Díky tomuto stylu vražedného řádění si vrah z Golden State posléze vysloužil přízvisko Original Night Stalker. Jen Night Stalker se říkalo Richardu Ramirezovi, který s nebohými páry prováděl něco podobného v druhé půlce 80. let a dost možná se svým předchůdcem inspiroval. A ten zase předlohu hledal u stále nedopadeného Zodiaca. Aby poškádlil bezradné policisty, v průběhu let jim několikrát volal, představil se a vysmíval se jim. Do novin zase posílal dopisy a morbidní básničky pojednávající o jeho činech a o pocitech, co v něm vzbuzovaly.

A tady 5 faktů Ianu Bradym – bestii, která vraždila v močálech děti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články