fb pixel V Británii zemřel nejhorší sériový vrah Ian Brady. 5 faktů o bestii, která vraždila v močálech děti – G.cz
Vyhledávání

V Británii zemřel nejhorší sériový vrah Ian Brady. 5 faktů o bestii, která vraždila v močálech děti

Na přísně střeženém oddělení psychiatrické léčebny v britském Ashworthu zemřel v 78 letech na rakovinu plic asi nejhorší sériový vrah v moderní historii země. Ian Brady spolu se svou partnerkou Myrou Hindleyovou vešli ve známost jako vrahové z močálů poté, co v 60. letech poblíž bažin v Saddleworthu na severozápadě země zavraždili nejméně 5 dětí a mladistvých. Oběma zachránilo život při procesu jen zrušení trestu smrti a jak Brady tak Hindleyová byli odsouzeni k několikanásobnému doživotnímu trestu. Hindleyová ve vězení zemřela v roce 2002, Bradyho zabila rakovina v 78 letech nyní. Čím se tato děsivá dvojice zapsala do dějin nejen britské, ale i světové kriminalistiky?

Jan Palička
Jan Palička 16.5.2017, 16:37

1) Problémové děti, které spojila láska k nacismu

Jak Brady v roce 1938, tak Hindleyová o 4 roky později se narodili do nuzných a neutěšených poměrů. jejich rodiče neměli dostatek peněz na to, aby se o děti byli schopni postarat a tak se od raného věku museli oba budoucí vrazi potloukat životem na vlastní pěst. Brady skončil u pěstounů v Glasgow, Hindleyová u babičky v Manchesteru. Oba se už v mládí několikrát dostali do křížku se zákonem.

V 18 letech se Hindleyová seznámila s Bradym, na kterém jí imponovalo to, že dbá o svůj vzhled, jezdí na motorce a působí velmi inteligentně. Definitivně je spojila láska k nacismu. Hitlerovou třetí říší byl Brady fascinován od dětství a brzy mu po jeho boku propadla i Hindleyová. Ta si dokonce začala své původně tmavé vlasy barvit na blond, aby se přiblížila árijskému ideálu.

2) Místo bankovní loupeže vražda

Sotva se dva mladiství delikventi dali dohromady, bylo jen otázkou času, kdy společně spáchají první zločin. Jelikož oba měli hluboko do kapsy, začali Brady s Hindleyovou plánovat přepadení banky. Osmnáctiletá Myra se dokonce začala učit střílet a řídit dodávku. Na realizaci plánu ale nikdy nedošlo, jelikož se dvojice vždy zalekla střetu s ozbrojenou ochrankou. V roce 1963 vyjevil Brady své přítelkyni svůj děsivý plán. Tím bylo společnými silami spáchat dokonalou vraždu, která nikdy nebude odhalena.

Podle plánu měl Brady jezdit městem na motorce a světlem signalizovat Hindleyové, která jela za ním autem, když najde vhodnou oběť. První dívka, kterou vytipoval, přežila jen zázrakem. Hindleyová Bradyho přemluvila, že se s ní zná a tudíž by se nejednalo o náhodnou oběť a mezi dívkami by někdo mohl hledat spojitost. Druhou oběť, šestnáctiletou Pauline Readovou, sice Myra Hindleyová také od vidění znala, ale v jejím případě již Bradyho neobměkčila.

3) Nejméně pět mrtvých dětí

Pauline Readová byla zavražděna 12. 7. 1963. Myra Hindleyová jí poprosila, ať s ní jde k močálům a pomůže jí hledat ztracenou vzácnou rukavici. U močálů již čekal Brady s tím, že je Myřin přítel a pomůže s hledáním. Místo toho počkal, až bude s Pauline o samotě a nejprve ji znásilnil a poté podřízl. S Hindleyovou pak společně zakopali tělo do mělkého hrobu. V listopadu pak stejnou lstí na místo vylákali teprve dvanáctiletého Johna Kilbirda. I on byl Bradym znásilněn a bylo mu proříznuto hrdlo. Když dlouho neumíral, Brady ho uškrtil.

Po Pauline a Johnovi následoval třináctiletý Keith Bennett, kterého nalákali na placenou pomoc se stěhováním. I on byl podříznut a zakopán. Jeho zmizení média dávala do souvislosti s předchozími, ale nakonec se hlavním podezřelým stal Keithův otec alkoholik, který ho bil. Čtvrtou v pořadí byla desetiletá Lesley Ann Downeyová, kterou zvrhlá dvojice unesla ze zábavního parku k sobě domů, kde byla znásilněna, nahá nafocena v erotických pózách a uškrcena. Tělíčko bylo následně pohřbeno opět do močálu. Posledním zavražděným byl sedmnáctiletý Edward Evans. Panuje ale podezření, že i za zmizením dalších dětí, které se nikdy nenašly, stojí vrazi z močálů.

4) Odhalení a uniknutí trestu smrti

Pátá vražda Edwarda Evanse v roce 1965 se vrahům z močálů stala osudnou. Švagr Hindleyové David Smith se náhodou stal svědkem toho, jak Brady Evanse vraždí sekerou a následně ho škrtí. Zakrvácený Brady Smithe jen bez emocí požádal, ať mu pomůže s odklizením těla. Šokovaný Smith beze slov vytřel krev a vymluvil se, že se musí jít domů převlíct. Doma vše řekl své manželce - sestře Hindleyové Maureen a společně vše ohlásili policii. Brady byl zatčen druhý den ráno, Hindleyová spravedlnosti unikala čtyři dny, během nichž stačila zničit některé důkazy.

Největším štěstím vrahů z močálů bylo, že krátce před jejich soudním procesem byl ve Velké Británii zrušen trest smrti, který by bezpochyby obdrželi. Veřejnost volala po jeho obnovení alespoň v případě Bradyho a Hindleyové, ale marně. Oba obdrželi několikanásobný doživotní trest bez možnosti propuštění. U Bradyho byla v 80. letech diagnostikována pokročilá paranoidní schizofrenie a byl z vězení přemístěn na uzavřené oddělení psychiatrické léčebny, kde i zemřel.

5) Doznání a neznámé místo odpočinku jedné z obětí

Po odsouzení se životní dráhy vraždících milenců rozdělily. Už během soudu začali jeden na druhého házet špínu a vzájemně se obviňovat ze společných zločinů. Během pobytu ve vězení Hindleyová v roce 1987 přiznala, že se podílela na všech vraždách a dokonce vyšetřovatelům poskytla informace, které vedly k nalezení hrobů některých obětí. Brady po celou dobu odnětí svobody vinu popíral a odmítal prozradit i to, kde zakopal zavražděného Keitha Bennetta, což Hindleyová nevěděla.

Právě místo, kam Brady zakopal tělo zavražděného Keitha, je největší nevyřešenou záhadou celého případu. Ostatní ostatky se podařilo s pomocí Hindleyové najít a pohřbít v rodinných hrobech, kdežto Keithova matka stále neví, kde leží její mrtvý syn. Brady před několika lety vyšetřovatelům nabízel, že jim místo prozradí, pokud mu umožní spáchat asistovanou sebevraždu, což mu pochopitelně bylo zamítnuto. Na smrtelné posteli Bradyho jak vyšetřovatelé, tak Keithova matka přemlouvali, ať jim lokaci prozradí, on si ji ale vzal do hrobu. Jedna z rodin zavražděných dětí na jeho smrt reagovala otevřením šampaňského, druhá pak na Twitter napsala: "Doufám, že už hoříš v pekle ty ču*áku!"

Tady si přečtěte 10 posledních vět, které před popravou řekli známí vrazi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články