fb pixel Pátek 13. je symbol útlaku patriarchátu a Španělé ho neuznávají – G.cz
Vyhledávání

Pátek 13. je symbol útlaku patriarchátu a Španělé ho neuznávají

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Pátek 13. Pro mnoho lidí obávaný den. Ale jsou země, kde je moc nebere, Ne snad, že by ve Španělsku a Latinské Americe považovali pátek 13. za nějaký superpozitivní den, to ne. Je to úplně normální den, ale právě španělsky mluvící země mají pro změnu úterý 13. jako den, kdy by měli radši zůstat doma. Tak jak a proč to tedy je? Co jste ještě (možná) nevěděli o tom nešťastném dni?

Jan Studnička
Jan Studnička 13.3.2020, 07:00

Radši pondělí než pátek

Nechceme se nějak dlouho zdržovat u toho fun factu s úterým, ale ono to má dalekosáhlé konsekvence. Tak třeba Jason Voorhees by nikdy nikoho neulovil, protože žádní teenageři nejezdí kalit k vodě v úterý. Hororová série Pátek 13. má možná na popularizaci “nešťastného dne” svůj podíl, ale kořeny téhle pověry sahají hlouběji do minulosti. Mnohem hlouběji.

Pátek jako nešťastný den se dlouhou dobu vyvíjel odděleně od nešťastného čísla třináct a spojily se až poměrně nedávno. Pátek byl neveselým dnem hlavně z křesťanského pohledu. Ježíš byl ukřižován v pátek, Eva dala Adamovi jablko v pátek a oba umřeli v pátek, Šalamounův chrám byl zničen v pátek.

A nehezký přístup křesťanských misionářů k pátku byl ještě viditelnější v pohanských zemích, kde místní uctívali bohyni Freyu nebo některou její obdobu. V základu je severská bohyně Freya (nebo Frigga) manželkou Odina a patronkou krásy, lásky, plodnosti ale i války nebo smrti. Pátek, friday, je pravděpodobně pojmenovaný po ní. A křesťané se ji pokoušeli v očích démonizovat, protože se jim nelíbilo, že zabírá místo panenky Marie. A animozita kněží se přenesla i na její den. Pátek byl například dlouho považován za nešťastný den pro svatby a jiné důležité události.

A u boje proti pohanským bohyním ještě zůstaneme, protože se musíme pobavit o třináctce.

Patriarchát nekrvací

Historik Donald Dossey věří, že nedůvěra ke třináctce má kořeny ve starověkých společnostech, které se pomalu měnily v plnohodnotné civilizace. Víte, třináctka symbolizuje Matku přírodu, Bohyni ženu, tenhle klasický mateřský archetyp. Ve zkratce, matriarchát. Lunární kalendář úzce související s menstruačním cyklem má například třináct měsíců. Sluneční kalendář, který používáme s drobnými úpravami dodnes má měsíců dvanáct.

V numerologii tak dvanáct symbolizuje celistvost a celek, kdežto třináctka symbolizuje něco, co navíc, něco co máte zaškrtnout, protože to logicky nepatří do řady. Nepomohlo ani to, že Egypťané, kteří byli považováni za bizarní pyramidy stavějící kulturu už antickými Řeky, považovali třináctku za symbol posmrtného života.

V řadě patriarchálních společnostech tak číslo třináct zakořenilo jako číslo nešťastné. I v křesťanské mytologii už je tenhle vzorec zřetelný. Jidáš byl třináctým apoštolem, kupříkladu.

Neviditelné vzorce

Zpětně se nejrůznější historikové, antropologové i novináři pokoušeli určit, kde se pověra o smolném pátku 13. vzala. Někdo říká, že se zrodila v roce 1307, když francouzský král Filip nechal v jeden den pozavírat a mučit všechny členy templářského řádu. V pátek třináctého pochopitelně. Někdo říká, že to bylo 13. října 1066, den kdy se rozhodlo, že se nárok na anglický trůn rozhodne bitvou u Hastingsu. Všechno jsou to ale jen teorie.

První zmínky o pátku 13. jako pověře máme z druhé poloviny devatenáctého století. Od “Klubu 13”, společnosti třinácti gentlemanů, kteří se rozhodli, že budou vyvracet pověry. Pánové cíleně rozbíjeli zrcadla, chodili pod žebříky a vypouštěli si černé kočky přes cesty.

Faktem je, že nikdo přesně neví, odkud se pověra vzala. Víme jen to, že začátkem dvacátého století byla kompletně zabydlená v západní kultuře a postupně vytlačila “lokální” nešťastná data. Třeba italský pátek 17. A protože lidé mají tendenci hledat příčiny a souvislosti ve všem, dvacáté století začalo dávat pověře za pravdu. V pátek 13. byl bombardován Buckinghamský palác, udeřil cyklón Bhola, což je doteď nejničivější zaznamenaný tajfun v historii, ztratilo se letadlo a hromada dalších věcí.

Psychologové se ale shodují na tom, že lidé jenom hledají souvislosti tam, kde nejsou. Lidé mají přirozenou tendenci měnit v hlavě korelace na kauzality, protože tak je zkrátka lidstvo evolučně nastavené. Takže si vždycky budete spíš pamatovat, že vám přestalo startovat auto na pátek 13. než v jakýkoli jiný den. Z nizozemského výzkumu, který proběhl před dvanácti lety přitom jasně vyplývá, že pátek 13. je jeden z nejbezpečnějších dnů v roce. Protože lidé jezdí opatrněji.

Tak, teď znáte pravdu. A hotely asi jen tak nezačnou přidávat třináctá patra, ale vy můžete tenhle článek alespoň zasdílet. A přispět pádu patriarchátu!

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články