fb pixel Parlamentní skaut Křeček ombudsmanem: Co od něj tak chtít a čekat? – G.cz
Vyhledávání

Parlamentní skaut Křeček ombudsmanem: Co od něj tak chtít a čekat?

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Po debaklu s Helenou Válkovou, o které se zjistilo, že kdysi spolupracovala na článku s komunistickým prokurátorem Urválkem, vyslal Miloš Zeman na pozici kandidáta na veřejného ochránce práv dalšího svého oblíbence. Je jím Stanislav Křeček. Jenže, kdo je Stanislav Křeček? Jak jsme zjistili již u Válkové, pozice ombudsmana je stejně tak o kompetenci jako o lidskosti a symbolice.

Jan Studnička
Jan Studnička 15.1.2020, 11:39

Kolem úřadu ombudsmana už dlouho nebylo takhle živo, jako je nyní. Volba nového veřejného ochránce práv hýbe českou politickou scénu. Nejdřív prezident Miloš Zeman nominoval na post současnou zmocněnkyni pro lidská práva za ANO Helenu Válkovou, na kterou se ale vyhrabalo to, že za totalitního režimu dávala dohromady odborný článek s Josefem Urválkem, který dělal za komunistů soudce a v padesátých letech vedl jako prokurátor plamenné projevy proti “zrádcům vlasti”, a to i proti Miladě Horákové.

Vlna nevole přiměla Válkovou vzdát se nominace a teď se zuby nehty drží své pozice vládní zmocněnkyně pro lidská práva, protože některé hlasy říkají, že ani to není úplně košér. Prezident tedy musel přijít s jiným jménem a vybral si doktora práv Stanislava Křečka, který dlouhou dobu fungoval jako zástupce současné ombudsmanky.

To zní dobře, ne? No…

Co to je za Křečka?

Stanislav Křeček na papíře působí jako super kluk. Pracoval jako horník, dělník, geolog, výtvarník... V padesátých letech byl v nelegálním skautském oddílu, což je cool. A za to mu byl taky v devadesátkách uděleno skautské ocenění Stříbrná sfinx. A mimochodem, když dělal na přelomu tisíciletí poslance sociální demokracii, byl členem parlamentního skautského oddílu. Což jsme zjistili náhodou, ale znamená to, že parlament má skautský oddíl!

Každopádně po revoluci Křeček fungoval jako levicový politik, začátkem devadesátek v malé neznámé straně a pak v už zmíněné sociální demokracii… a tam se začnou objevovat divnohumorné věci.

Tak třeba v roce 1996 se zjistilo, že řadu let nezákonně používá titul JUDr., ale asi ho vážně chtěl, protože si ho nakonec o devět let pořídil doopravdy a v sedmašedesáti letech se ten Křečkovic kluk konečně stal právníkem.

Od roku 2013 Stanislav Křeček působil na pozici zástupce ombudsmana a právě tam se projevil nejkontroverzněji. Často nesouhlasil s ombudsmankou Annou Šabatovou, ale i přes její přímé zákazy si chodíval vylít srdíčko do Parlamentních listů, vystupoval v podstatě přímo proti rozhodnutí úřadu ombudsmana, ale ne jako Stanislav Křeček, nýbrž jako jeho zástupce. Známý je například svými protiuprchlickými postoji, výroky o tom, že Česko není žádnou liberální demokracií, ale demokracií, že otázka manželství stejnopohlavních párů není otázka lidství, ale práva. S tím souvisí i včerejší hláška o tom, že on by jako ombudsman diskriminaci neřešil, protože od toho jsou tu soudy.

Anna Šabatová většinou nechce rozpory na svém úřadě moc komentovat, ale i ta tvrdila, že po Křečkově odchodu funguje úřad veřejného ochránce práv tak nějak lépe. No a kdo tam tedy Křečka dostal? Miloš Zeman samozřejmě.

Když se Křečkovi loni blížil mandát zástupce ke konci, Zeman ho navrhl znovu s tím, že by to dalo úřadu zástupce kontinuitu. Když to neklaplo, navrhl ho Zeman zase. A když to neklaplo, tak ho teď pár dní zpátky navrhl přímo na ombudsmana. Skoro to vypadá, že hlavě státu utekl z klece domácí mazlíček a prezidentovi poradci si pouze Milošovo zoufalé volání “Křeček! Křeček!” špatně vykládají.

Čestné, ombudsmanské!

Každý má nárok na svůj politický názor, ale možná by veřejný ochránce práv mohl být trochu lidštější. Zatím to totiž vypadá, že podobně jako Válková je Křeček sice kompetentní úřad zastávat, ale postrádá jakousi lidskou kvalitu.

Ale zase je to skaut, takže umí rozdělat oheň i za deště a uvázat dračí uzel. Třeba to bude poslancům při volbě stačit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články