Osm svateb a sedm pohřbů: podivuhodný příběh tragické rekordmanky, vdovy Kataríny Chaszné – G.cz
Vyhledávání

Osm svateb a sedm pohřbů: podivuhodný příběh tragické rekordmanky, vdovy Kataríny Chaszné

Ovdovět jednou je tragické, co teprve sedmkrát? Nad manželi smutné rekordmanky rozhodně nestáli všichni svatí. Katarínu přežil až její osmý manžel. První manžel Kataríny zemřel na souchotiny. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Česká kniha rekordů je bohatší o jeden rekord. Byla do něj zapsána slovenská žena, která sedmkrát ovdověla. Dosud znal svět jen ženy, které se staly vdovami maximálně pětkrát. Pak buď už přestaly pokoušet štěstí, nebo umřely.

Václav Roman
Václav Roman 21.6.2018, 12:53

Přes sto let starý příběh sedminásobné vdovy Kataríny Chaszné odhalil badatel Vladimír Bzdušek, který narazil na článek otištěný v amerických novinách v roce 1880. Sdílel ho na internetu muž, který má zajímavého koníčka – shromažďuje různé (až hrůzné) doklady nenávisti žen k mužům. V případě paní Kataríny prostě předpokládal, že přijít sedmkrát o manžela jde jenom násilně.

Bzduška začal bádat v matrikách a nakonec se mu Katarínu podařilo očistit. Nenarazil totiž na jediný materiál, který by nasvědčoval tomu, že kteréhokoliv ze svých manželů zavraždila. Vdova nebyla ani jednou policejně vyšetřována. V opačném případě by jí v knize rekordů příslušela zcela jiná rubrika.

Katarína Chaszná přišla na svět přesně před 200 lety a většinu svého života pobývala ve Vrbovém na západním Slovensku. Její první manželství vydrželo dva roky. Poprvé šla k oltáři v roce 1842, vdala se za obuvnického mistra Martina Bosáka, který však zemřel na souchotiny. Brzo následoval další církevní sňatek, který také neměl dlouhého trvání. A takhle pořád dokola. Posedmé se vdávala za hrnčířského mistra Jozefa Piláta. Musela být odvaha, říci ano tehdy už šestinásobné vdově. Po roce Pilát zemřel.

Přesto to nebohá vdova zkusila ve stáří ještě jednou a světe div se. Její poslední manžel ji přežil. Zemřel v roce 1895, tři roky po Kataríně.

A zde si přečtěte o 5 zajímavostí o národní vdově a komunistické ikoně Gustě Fučíkové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články