fb pixel Oslavovali ho jako zachránce: Většina Britů si myslela, že Chamberlain přivezl z Mnichova mír – G.cz
Vyhledávání

Oslavovali ho jako zachránce: Většina Britů si myslela, že Chamberlain přivezl z Mnichova mír

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

„Drazí přátelé, podruhé v našich dějinách se britský premiér vrátil z Německa s čestným mírem. Věřím, že je to mír pro naši dobu,“ prohlásil Neville Chamberlain po návratu z Mnichova. Britský premiér skutečně věřil, že krize je odvrácena a většina britské společnosti s nadšením věřila spolu s ním. Do druhé světové války tehdy ale zbývalo pouhých 11 měsíců...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 29.9.2019, 14:04

Pro Chamberlaina dohoda, pro Hitlera cár papíru

Po dojednání Mnichovské dohody 29. září 1938 a jejím následném podpisu na přelomu dalšího dne přišel za Adolfem Hitlerem britský premiér Neville Chamberlain a ještě před svým odletem zpět do Londýna požádal vůdce nacistů o podpis symbolické anglo-německé dohody, která v několika málo řádcích říkala, že právě ujednané dělení Československa má být jakýmsi symbolem vůle obou národů spolu nikdy nejít do války. Hitler Chamberlainovi papír podepsal a britský předseda vlády si nadšeně poklepával před zbytkem delegace náprsní kapsu, kam si svou dohodu uschoval – vůbec nevěděl, že Hitler tuto symbolickou smlouvu považoval za pouhý cár papíru, jak později prozradil vlastnímu ministrovi zahraničí.

Když letadlo s Chamberlainem přistálo v Londýně, vítal ho nadšený dav, který věřil, že premiér právě odvrátil další hrozivou válku. Musíme si uvědomit, že Britové měli stále na paměti hrůzy první světové a především že pohled britské zahraniční politiky nikdy nemířil na Střední Evropu – Britové se tradičně od kontinentální politiky spíše distancovali a řešit zapeklitý československý problém museli jen kvůli svému spojenectví s Francií, která Československu slíbila vojenskou pomoc. Navíc, jak se ukázalo v 70. letech po odtajnění většiny vládních dokumentů, nebyla britská armáda připravena na další světový konflikt a válka na podzim 1938 by byla pro Spojené království katastrofální.

Král byl z Mnichova nadšen

Většinou britské společnosti tak byl Chamberlain viděn jako mírotvůrce, byť i negativní hlasy se objevily – proti Mnichovu hrdě protestoval především Winston Churchill, který předpověděl, že Hitler své závazky nedodrží. Nicméně, na letišti nebylo vidět nic než naprosté veselí. Chamberlain pronesl projev, ve kterém přede všemi ukázal svou slavnou anglo-německou dohodu a následně byl pozván do Buckinghamského paláce, kde na něj čekal nadšený král Jiří VI., který chtěl premiéra osobně vyslechnout a pochválit. Ulice Londýna byly tak plné vděčných a nadšených občanů, že Chamberlainovi trvalo více než hodinu a půl se do paláce vzdáleného pouhých několik kilometrů dopravit.

V cíli se mu dostalo vřelého přijetí ze strany krále, který premiéra vyzval, aby se s ním ukázal na balkonu před davem jásajících Londýňanů, což byl v té době značně netradiční krok. Právě zde pak Chamberlain pronesl neslavnou větu o „míru pro naši dobu“, která ho měla později pronásledovat. Král byl skutečně potěšen, že se premiérovi podařilo uchránit zemi od konfliktu, a když později své manželce vyprávěl o nespokojených reakcích některých občanů, nedokázala královna pochopit, jak se na Chamberlaina může někdo zlobit, když přinesl z Německa mír.

Ten mimo jiné dostával ještě několik týdnů potom tisíce děkovných dopisů a mnoho darů – od jeho milovaného černého deštníku po drahou jídelní soupravu. I když převládalo všeobecné nadšení, objevilo se několik protestů proti Mnichovské dohodě a zradě Československa – na Trafalgarském náměstí demonstrovalo na 15 tisíc lidí a jeden opoziční poslanec prohlásil, že „Chamberlain na letišti mával stránkou z Mein Kampfu“. BBC ale o těchto nespokojených reakcích na nátlak vlády pomlčela.

11 měsíců míru skončilo přepadením Polska

I když víra v Hitlerovo dodržování dohody ke konci roku 1938 klesala, Chamberlain opakovaně odmítal připravit zemi na válku, jelikož se bál, že by tento krok Hitlera zbytečně provokoval. Po Křišťálové noci a pokračujícím tlaku na zmrzačené Československo ale počáteční nadšení z Mnichova opadlo a u části britské společnosti se začal dostavovat pocit hanby z opuštění spojence kvůli krvavému diktátorovi. Teprve až obsazení Čech a Moravy a vyhlášení Protektorátu Chamberlainovi konečně otevřelo oči. V tu dobu ale bylo příliš pozdě a ani záruky Polsku Hitlera nezastavily. Svět se tak 11 měsíců od slavného "míru pro naši dobu" opět ponořil do vojenského konfliktu.

A tady si přečtěte, jak chtěli Britové v roce 1968 bránit Jugoslávii a Rumunsko před Sovětským svazem.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články