fb pixel Oscarová výhra Romy může přepsat historii, jedna z hvězd filmu u toho ale možná nebude. Nemá vízum – G.cz
Vyhledávání

Oscarová výhra Romy může přepsat historii, jedna z hvězd filmu u toho ale možná nebude. Nemá vízum

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Po několika nudných letech se Oscaři 2019 konečně pochlapili a souboj o nejlepší film roku se rýsuje jako dost zajímavé klání. V kategorii je totiž mimo jiné nominován černobílý snímek mexického tvůrce Alfonsa Cuaróna Roma. Pokud by tento počin v hlavní kategorii za současné situace zvítězil, znamenalo by to zápis do historie jak Cen Akademie, tak mexicko-amerických vztahů. Jedné z hereckých hvězd ale hrozí, že se na ceremoniál vůbec nedostane; americké úřady jí totiž už třikrát zamítly žádost o vízum.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 24.1.2019, 12:22

Historický moment

Oscarové nominace za rok 2018 jsou rozhozeny. Kromě počinů, u kterých to každý čekal, jako třeba u kasovního trháku Bohemian Rhapsody, je v soutěži letos i nejeden nečekaný kus. Americko-mexické drama Alfonsa Cuaróna Roma, ač natočené černobíle a ve španělštině, má šanci uspět hned v deseti kategoriích, a to včetně té hlavní - Nejlepší film.

Režisér, kterého znáte také jako autora třetího dílu Harryho Pottera nebo vynikajícího sci-fi Potomci lidí, svým dosud asi nejosobnějším projektem vzpomíná na vlastní dětství a vrací se do rozbouřeného Mexika 70. let. Na tomto pozadí pak vypráví příběh dívky Cleo, která slouží u středostavovské rodiny žijící ve čtvrti Roma v Mexico City.

Pokud by tento film v současné situaci napjatých vztahů mezi USA a Mexikem získal asi nejslavnější filmové ocenění a rozhodně nejsledovanější filmovou cenu v Americe, znamenalo by to výrazný historický milník a třeba by to i pohlo s nesmyslným výmyslem jménem Trumpova hraniční zeď. Ostatně, už teď snímek do problematiky zasahuje.

Ono to totiž vypadá, že herec Jorge Antonio Guerrero, pro nějž byla role lásky hlavní hrdinky Romy celovečerním hereckým debutem, se na slavnostní ceremoniál vůbec nedostane. Úřady mu už třikrát odmítly udělit vízum, a dokonce se ho tázali, zda se v USA touží usadit a krást slušným Američanům práci (no, ptali se ho asi trochu kulantněji, ale... rozumíme si).

Ale, jak by řekli právě v USA, joke's on you, američtí byrokraté. Uplynulé ročníky Oscarů, nás totiž naučily, že dramata právě takového typu jen zvyšují šance snímku zlatou sošku nakonec skutečně získat.

A tady čtěte komentář k ženám, které rozčílily nominace v kategorii Nejlepší režie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články