fb pixel Opilý Boris Jelcin ve spodkách si před Bílým domem volal taxík kvůli pizze: 10 zajímavostí o prvním demokratickém vládci Ruska – G.cz
Vyhledávání

Opilý Boris Jelcin ve spodkách si před Bílým domem volal taxík kvůli pizze: 10 zajímavostí o prvním demokratickém vládci Ruska

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Před 15 lety zemřel na následky srdečních potíží první demokratický prezident Ruska, Boris Jelcin. Jeho vládnutí v devadesátých letech se vyznačuje přechodem k demokracii a tržnímu hospodářství, které ale provázela chudoba, chaos a občanské nepokoje. Sám Jelcin se proslavil několika podivnými diplomatickými incidenty, které zřejmě způsobila jeho láska k alkoholu.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 21.4.2022, 00:17

Nemáte chuť na pizzu?

Kromě zmíněného incidentu, kdy si opilý Jelcin pokoušel sehnat na ulici taxík, aby mohl dojet pro pizzu, provázely jeho návštěvu Spojených států v roce 1995 ještě další podivné momenty. Podle vzpomínek Billa Clintona se Jelcin nakonec vrátil do hotelu, kam mu byla okamžitě přivezena pizza. To ho zřejmě stejně neuspokojilo, jelikož se měl ještě toho samého dne pokusit o útěk z americké rezidence znovu. A opět kvůli pizze.

Slavné je i společné vystoupení Clintona s Jelcinem před novináři, kdy ruský prezident po několika sklenicích bílého vína označil americké novináře za katastrofu, což Clintona rozesmálo až k slzám – i když někteří prezidentovi spolupracovníci později tvrdili, že se Clinton pouze snažil zamaskovat Jelcinovu opilost. Přitom stačilo říct, že se jednalo o virózu. Víme?

A tady si přečtěte o tom, jak nový ukrajinský prezident Zelenskyj trávil dětství v Mongolsku a vyhrál StarDance.

Podobné články

Doporučujeme

Další články