fb pixel Ohlédnutí za předvolební kampaní: 10 bizarností, kterými se politici letos pokoušeli získat přízeň voličů – G.cz
Vyhledávání

Ohlédnutí za předvolební kampaní: 10 bizarností, kterými se politici letos pokoušeli získat přízeň voličů

Pokud čtete tento text, jste ruský fízl.
Zdroj: ceskatelevize.cz

Dveře volebních místností se pomalu otevírají a Češí míří k volbám. Ať už dopadnou samotné volby jakkoliv, všichni si můžeme oddechnout kvůli jedné věci a to končící předvolební kampani. Jak je dobrým zvykem, i letos byly jednotlivé kampaně místy řádně bizarní. Vybrali jsme pro vás přehled deseti podivností, kterými se politici snažili získat si přízeň voličů na svou stranu. Jak se jim to povedlo, uvidíme v sobotu odpoledne.

Jan Palička
Jan Palička 20.10.2017, 15:35

1) Siderické informační kyvadélko Petra Cibulky

Volební evergreen nezklamal ani letos. Petr Cibulka otevřeně přiznal, že během každých voleb čítají jeho náklady na kampaň jen peníze utracené za jízdenky do studia ČT, kde nás i letos oblažil svým siderickým informačním kyvadlem, které bezchybně odhalilo, že úplně všichni jsme ruští fízlové, agenti KGB a GRU a že vlastně všechny volby tu odjakživa vyhrává Cibulka, jehož hlasy jsou pokaždé zmanipulovány komunistickými posluhovači.

2) Předvolební video Bloku proti islamizaci

Ambice broukologa Matina Konvičky na to stát se premiérem a zaplnit Letnou stovkami tisíc příznivců jaksi nevyšly. Během uplynulého období stačilo vzniknout hned několik protiislámských stran, které většinou v řádu týdnů hned zanikly. Co z neznámých důvodů přežilo, je hnutí Blok proti islamizaci. Obskurní video, v němž stařenku před úřadem práce ušlapou falešní muslimové deroucí se pro sociální dávky, drží prvenství v tom, že se jedná o jediný spot, který si vysloužil trestní oznámení. Gratulujeme.

3) Prakticky celá volební kampaň Realistů

Když Petr Robejšek oznámil, že se s novou stranou chystá do voleb, všichni čekali, co se z toho vyklube. Dočkali jsme se obskurní kampaně pro mámu, tátu, děti a bůhví koho ještě, kde Robejšek z neznámých důvodů vyslovuje název strany jako Re-alisté a chtěl by pohnat všechny muže ke zbraním a ženy k plotnám. Aby toho nebylo málo, tak v poslední den kampaně se Realisté definitivně přetransformovali v Surrealisty, když se vytasili s nafukovacím tankem v životní velikosti. Těžko říct, zda byl určen pro mámu, tátu, děti nebo Robejška.

4) Okamurův domeček

Očividně jediným, kdo si smí dělat legraci z Tomia Okamury a nebýt přitom pranýřován rozvášněným davem jeho facebookových věrných, je sám Tomio Okamura. Jinak si nelze vysvětlit podivnou variaci na Člověče, nezlob se jménem Okamurův domeček, kterou hnutí SPD vypustilo do světa jako regulérní součást předvolební kampaně. Pokud vás ve hře o všechno neobere exekutor, imigranti, neziskovky nebo Evropská unie, můžete od Okamury vyhrát iPhone, aby vám ho v reálném životě mohl zabavit exekutor, imigranti, neziskovky nebo Evropská unie. A to se vyplatí.

5) Andrej Emoji Babiš

Jestli měl Andrej Babiš na něco vždy talent, tak na to obklopit se marketingovými a PR specialisty, kteří mu přichystali kampaň, která mu zaručila úspěch. Mysleme si o týmu Marka Prchala, co chceme, ale kampaň hnutí ANO "Prostě to..." byla jednoduchá a úderná a lidé napříč cílovými skupinami na ni reagovali pozitivně. Letos to ale vypadá, jako kdyby si Babiš řekl, že své má jisté a na kreativní a nápaditou kampaň jaksi rezignoval s tím, že vyhraje tak jako tak. Kampaň Babiše obklopeného smajlíky emoji je spíše dadaismem, který docení možná teenageři, kterým ustavičné smajlíkování přijde cool. Před čtyřmi lety Babiš sliboval, že bude líp, ale podivná smajlíková kampaň je spíše krokem vzad.

6) Ryze česká lidovecká lednice

Lidovci se jako držitelé resortu zemědělství chtěli před volbami pochlubit tím, jak bojují za kvalitní české potraviny, což demonstrovali šíleným letáčkem, kde na jedné straně je vybrakovaná lednice, kterou dle mínění KDU-ČSL nabízí voličům ČSSD, ODS a ANO, a na straně druhé pak lednice plná kvalitních českých potravin, kterými ji naplnil kdo jiný než uvědomělý a snaživý lidovec. Co ale křesťanští demokraté příliš nevychytali, je fakt, že na fotce ledničky stažené z fotobanky jsou jejím obsahem i ryze české krevety. Nejspíše mají v KDU-ČSL nějaký tajný plán na revoluci v jihočeském rybníkářství, o který se s námi zapomněli podělit.

7) Pirátský vězeňský autobus

Česká pirátská strana, která je považována za černého koně letošních voleb, vyjela do kampaně s vězeňským autobusem opatřeným karikaturami kontroverzních politiků, kteří dle pirátského mínění patří za mříže. Problém je ale ten, že nikdo z daných politiků nebyl nikdy za nic odsouzen. Jako pubertální vtípek OK, skupinka nezávislých aktivistů by si podobný žertík také mohla dovolit, ale když kandidujete do Poslanecké sněmovny a chcete, aby vás lidé brali vážně, tak u toho alespoň respektujte právní řád, který mimo jiné obsahuje presumpci neviny.

8) TOP 09 Fake News

Jestliže pirátský autobus se vezl na vlně antikampaně, pak to, co předvedla TOP 09, je přímo antikampaňová tsunami. Co uděláte, když se celou dobu chcete prezentovat jako slušná strana, která nepodporuje podnikání Andreje Babiše a bojuje proti šíření dezinformací? Pokud jste TOP 09, tak si zadáte do Babišových novin placený inzerát, v němž se snažíte pošpinit konkurenci formou smyšlených pseudozpráv. Protože když dobíháte do cílové rovinky ve fázi, kdy není vůbec jisté, zda doběhnete, tak proč si ještě dobrovolně neprostřelit koleno.

9) Podivuhodný příběh Františka Ringo Čecha

Už samotný fakt, že volebním lídrem někdejších Zemanovců se stal František Ringo Čech, kterého povolal sám Miloš Zeman, je dostatečně bizarní. Ale pomyslnou třešničku na dort předvolebního podivna se Ringo Čech rozhodl usadit v rozhovoru na DVTV, kde o své fotografii těsně před podpisem Anticharty prohlásil, že pero v ruce sice držel, ale dokument nepodepsal, jelikož se spolu s Jiřím Schelingerem raději vytratil. Na fotografii podepisujícího se Schelingera pak raději neřekl nic a jen seděl ve studiu, potil se a hlavou se mu nejspíše honily výčitky svědomí, že spolu se Schelingerem také neskočil z mostu do Dunaje a neukončil tak své trápení.

10) Podivné volební knížky napříč politickým spektrem

Letošní volby udělaly z většiny volebních lídrů literáty. Vydat v čase před volbami knížku totiž vůbec nesmrdí kampaní a je to jen shoda náhod, že ano. Poměrně neškodné publikace tak vydali například předsedové ODS a KDU-ČSL Petr Fiala a Pavel Bělobrádek. Literární ambice si naplnil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který se lidem svěřil s tím, o čem sní, když náhodou spí a kandidát/maskot TOP 09 nachystal pro nejmladší jakýsi cool instagramový volební manuál, vhodný obzvláště pro ty, kteří ještě nemají volební právo. Děkujeme, pánové, a teď bychom prosili tu o Karkulce.

A TADY si přečtěte, že protiuprchlickým stranám před volbami došly náboje.

Podobné články

Doporučujeme

Další články